Mzdy porostou pomaleji, požadavky firem se snižují

Ekonomika
11. 4. 2018 13:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Mzdy po loňském průměrném sedmiprocentním růstu porostou pomaleji, požadavky na uchazeče o práci se snižují. Vyšší konkurence na trhu práce nutí zaměstnavatele zvyšovat investice do loajality zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu mezd personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje v ČR stovky pracovních pozic.

"Rok 2017 byl ve znamení dynamického růstu mezd. Podle Českého statistického úřadu mzdy meziročně rostly zhruba o sedm procent, v některých sektorech jsme zaznamenali nárůsty podstatně vyšší," řekl novinářům obchodní ředitel Grafton Recruitment Martin Ježek. Nejvýrazněji si podle něj polepšili zaměstnanci z výroby, IT, obchodu a marketingu. U některých pozic v oboru informačních technologií dokonce v porovnání s rokem 2016 mzdy rostly až o 25 procent, dodal.

Rok 2018 podle něj nepřinese z pohledu vývoje mezd a investic do nefinančních benefitů žádnou velkou změnu. Trvale vysoká poptávka po kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovnících povede k růstu vzájemné konkurence mezi zaměstnavateli, kteří budou nuceni zvýšit investice do loajality svých zaměstnanců. I proto se budou snažit srovnat úroveň mezd s ostatními firmami v regionu. V podnikatelském sektoru tak očekává zvyšování mezd v průměru v jednotkách procent. Změny se projeví ve struktuře odměňování, kdy se řada prémiových složek mzdy stane součástí základu.

Nedostatek pracovníků

V kontextu často až kritického nedostatku lidí jsou patrné snižující se nároky na kvalifikaci, a to až na samou hranici možností. "Pokud má zájemce o pozici správné pracovní návyky, motivaci a zájem učit se nové věci, jsou firmy připraveny takového pracovníka zaučit či pomoci mu získat příslušnou kvalifikaci," upozornil Ježek. Výrazně podle něj poroste i zájem zaměstnavatelů o nábor pracovníků ze zahraničí. Výhodu přitom budou mít ty společnosti, které budou připraveny na zaměstnávání i nečesky hovořících kandidátů.

Nedostatek pracovníků je nejkritičtější ve výrobě. ČR přilákala řadu nových investorů, kteří zde otevírají své provozy a aktivně do nich hledají lidi, a podnikání dynamicky rozvíjí i ostatní výrobní firmy. Nedostatek lidí a růst nákladů může vést až k situaci, kdy místní firmy nebudou mít dostatek sil na realizaci svých zakázek, což může přispět i ke zpomalení ekonomického růstu.

Nejžádanější pozice

K nejžádanějším pozicím patří konstruktéři, technologové a výrobní inženýři, elektro konstruktéři nebo pracovníci s elektrotechnickým vzděláním, poptávka roste i po specialistech technického nákupu, kvality a lean managementu. Masivní nedostatek lidí hlásí firmy i v samotné výrobě. Chybějí svářeči, obráběči, lakýrníci, elektro údržbáři, operátoři výroby.

Uchazeči se zbavili strachu informovat se o pracovních nabídkách u jiného zaměstnavatele a zjišťují, jak by byli finančně ohodnoceni v jiných společnostech. Pro firmy tato situace znamená, že musí o zaměstnance více pečovat, nabízet jim konkurenční mzdy a zajímavé benefity, k nejoblíbenějším patří 13. a 14. plat, flexibilní pracovní doba a jazykové kurzy, uzavřel Ježek.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/rawpixel

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ