Hlavní hračkářská sezona je v plném proudu, z pultů zmizí v posledních měsících roku 70 procent celoroční produkce. Rostoucí prodeje táhne elektronika v hračkách, tvůrčí stavebnice i retro. Jen za klasiku utratí Češi přes pět miliard korun ročně.
Připravte se! Předvánoční hon na peněženky nabírá na obrátkách. A hračkáři - výrobci i prodejci hraček - si už teď mnou ruce. Čekají, že jim letošní rok po letech stabilních, ale hubených přírůstků konečně přinese pořádné peníze navíc.
"Obrat se letos podle předběžných informací vyvíjí velmi slibně. Očekáváme celoroční nárůst o pět až sedm procent. Prodej hraček tak kopíruje příznivý vývoj celé ekonomiky," míní místopředseda Sdružení pro hračku a hru Jiří Šťastný.
V předchozích letech se sice prodávalo každý rok asi o desetinu více hraček, ale tržby rostly mnohem pomaleji. Podle údajů sdružení, které zastupuje přes 220 tuzemských výrobců hraček, meziročně v průměru přibližně o 80 milionů. To představuje nárůst asi o 1,5 procenta.
Šťastný vysvětluje, že postupně klesá poptávka po dražších hračkách. K tomu, aby své produkty nabízeli levněji, tlačí výrobce také dravější konkurence, která se do Česka valí. A to hlavně z asijských zemí. Zboží z dovozu přitom ukrajuje zhruba tři čtvrtiny z celkových 5,2 miliardy korun, které Češi za hračky a společenské hry utratí. Další miliardy dávají za elektroniku a sportovní nářadí pro děti.
* Které hračky by si děti pod stromečkem nejvíc přály? Čtěte žebříček nejprodávanějších hraček.
* Jaké jsou hlavní trendy?
* Jak si vedou čeští výrobci hraček ve srovnání s nadnárodními hračkářskými obry?
* A v čem se inspirovali Německem?
Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 24. listopadu.