V říjnu bylo na pracovním portálu Jobs.cz vystaveno celkem 20 912 pracovních pozic, což je téměř o šest procent více než v září. Uchazeči o zaměstnání na vystavené pozice zaslali rekordních 624 tisíc reakcí, o 22 procent více než v září a o 14 procent více než loni v říjnu. Vyplývá to z informací společnosti LMC, která Jobs.cz provozuje.
"Zaměstnavatelé i nadále zůstávají poměrně obezřetní. Ačkoliv říjen přinesl mírné zvýšení počtu volných pozic proti nečekaně slabému září, v meziročním srovnání je stále patrný desetinový pokles celého online pracovního trhu," uvedl analytik LMC Ondřej Mysliveček.
Na straně uchazečů o zaměstnání přitom v říjnu podle něj došlo k výraznému posunu. Počet jejich reakcí vystoupal nad rámec obvyklého sezonního trendu na absolutní historické maximum. Odráží to jak aktuální zvyšování míry nezaměstnanosti v ČR, tak zhoršená očekávání lidí ohledně budoucího vývoje na pracovním trhu, dodal Mysliveček.
Počet vystavených pracovních pozic ve srovnání s říjnem loňského roku klesl o 8,6 procenta. Počet míst vhodných pro absolventy činil 3601. Drží se tak na srovnatelné úrovni jako v září (3683), při porovnání s říjnem loňského roku je však nižší o 16 procent.
Lidé měli zdaleka nejčastěji zájem o práci v oborech prodej a obchod (21 procent) a administrativa (16,2 procenta). Pětici oborů s nejvyšším počtem reakcí uchazečů o zaměstnání s výraznějším odstupem doplňují bankovnictví a finanční služby (6,5 procenta), doprava, logistika a zásobování (4,8 procenta) a služby (4,6 procenta).
Největší konkurence mezi uchazeči o práci je v těch oborech a profesích, kde chybějí výrazné kvalifikační bariéry. "Mnoho lidí volí pozice v prodeji/obchodu či v administrativě coby záložní variantu v případě, že se jim delší dobu nedaří najít uplatnění ve svém hlavním zaměření. V celé řadě specializovaných profesí, které vyžadují odbornější kvalifikaci, přitom i nyní lidé scházejí," doplnil Mysliveček.
Nabídka pracovních míst se zvýšila. Lidé měli zájem o administrativu a obchod
Ekonomika
7. 11. 2012 09:32
Pokud lidé nemohou najít práci ve svém oboru, uchylují se nejčastěji k záložní variantě. Tou je práce v administrativě či prodeji/obchodu (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Karel Šanda