Nábory zaměstnanců mají podle průzkumu dále pokračovat

Ekonomika
13. 3. 2018 11:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Čeští zaměstnavatelé plánují ve druhém čtvrtletí 2018 nadále nabírat nové zaměstnance, ale méně než v předchozím období. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma oznámila na tiskové konferenci.

Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu sedm procent zaměstnavatelů, naopak pět procent očekává snižování počtu zaměstnanců. Na 87 procent oslovených uvedlo, že během druhého čtvrtletí změnu nechystá. Čistý index trhu práce tak činí plus dvě procenta, v předchozím čtvrtletí to bylo plus tři procenta.

"V průzkumu pozorujeme strukturální změny poptávky po nových zaměstnancích v české ekonomice. Klesly náborové aktivity ve výrobě a logistice. Naproti tomu vidíme zrychlování náborů v sektoru služeb. Každopádně celkové plány zůstávají pro příští čtvrtletí pozitivní," uvedla generální ředitelka ManpowerGroup pro ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Prognóza sice ukazuje na mírný pokles celkového tempa náboru, ale dobrou zprávou je podle ní to, že 40 procent velkých společností plánuje zvýšit počet zaměstnanců. Aktuálně je největší poptávka po kvalifikované a zároveň nekvalifikované pracovní síle. Naopak převis uchazečů nad poptávkou zaměstnavatelů je u středně kvalifikovaných pozic v administrativě, dodala Rezlerová.

Zaměstnavatelé všech kategorií velikostí očekávají nárůst počtu zaměstnanců. Velké firmy nad 250 zaměstnanců hlásí nejsilnější náborové plány s čistým indexem trhu práce 38 procent. Střední podniky předpokládají náborové plány s indexem 16 procent a malé podniky 12 procent. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí mírný optimismus s indexem jedno procento.

Zaměstnavatelé v pěti z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší náborové prostředí očekávají v odvětví doprava, skladování a komunikace s indexem minus deset procent a zpracovatelském průmyslu (minus pět procent), následované odvětvím těžba nerostných surovin a státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s indexem minus čtyři procenta.

Zvyšování počtu pracovních sil hlásí čtyři odvětví, především ubytování a stravování s indexem 15 procent, finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s 11 procenty, následované odvětvím zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov s osmi procenty a stavebnictvím se třemi procenty.

Zaměstnavatelé v Čechách a v Praze očekávají v příštím čtvrtletí umírněné náborové plány s indexem plus tři, respektive plus dvě procenta. Morava hlásí stagnující trh práce s indexem plus jedno procento. V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v Čechách a Praze hlásí pokles Indexu o tři procentní body. Na Moravě index posílil o čtyři body.

Zaměstnavatelé ve 43 ze 44 zemí očekávají v nadcházejícím čtvrtletí různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v 17 zemích a oblastech očekávají posílení náborových plánů, v 17 snižování a v devíti beze změny.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Zehl Igor

Další čtení

Letenky na MS v hokeji Češi kupují od podzimu, někde prodeje převýšily rok 2023

Ekonomika
5. 5. 2025
ilustrační foto

Evropa má plán, jak se úplně odříznout od ruského plynu. Nebude to snadné

Ekonomika
5. 5. 2025

Chat s odborníkem na investice a kapitálové trhy

Ekonomika
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ