Naftu se vyplatí natankovat v Belgii, Dánsku, Nizozemsku, Rakousku nebo Španělsku. Je tam levnější než v Česku. Příčinou je silná koruna a vysoká spotřební daň.
S informacemi přišlo Sdružení čerpacích stanic ČR. Tuzemské spotřební daně z pohonných hmot kvůli posilovaní koruny vůči euru výrazně převyšují spodní limity stanovené evropskou unií.
O snížení daně ministerstvo financí neuvažuje. Zlevnění pohonné hmoty o korunu, by navíc by pro stát znamenalo výpadek příjmů přes sedm miliard korun. Podle údajů společnosti CCS se nyní motorová nafta u pump prodává v průměru za rekordních 34,03 koruny za litr. Od začátku května tak zdražila téměř o dvě koruny. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražuje pomaleji. Litr stojí 32,14 Kč, o korunu více než na začátku měsíce.
Podle sdružení nelze čekat snížení cen nafty pod úroveň cen benzinu. V Česku na naftu připadají zhruba dvě třetiny z celkové spotřeby pohonných hmot. Cena pohonných hmot v tuzemsku je závislá na vývoji cen produktů na komoditní burze v Rotterdamu, která reaguje na vývoj cen ropy a na stav nabídky a poptávky. Současné ceny ropy 130 dolarů za barel jsou podle sdružení pouze výsledkem spekulací na burze, kde ropa v průměru třikrát změní majitele, než ji získá zpracovatel.
Mezinárodní agentury pro energii stanovila dlouhodoběji reálnou cenu ropy kolem 70 USD/barel. Sdružení předpokládá, že barel ropy zlevní pod 100 dolarů. Ve čtvrtek se nicméně ropa na světových trzích vyšplhala na nové cenové maximum nad 135 dolary za barel.
Foto: archiv|