Nájemné prudce roste. Za kolik je nejlevnější garsonka v Praze?

Ekonomika
5. 10. 2017 05:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Nájemní bydlení je čím dál dražší. V Praze nyní dají lidé za průměrný byt přes devatenáct tisíc korun, což je o dva tisíce více než před rokem. Růst cen nájemného ovšem v posledním roce postihl i další kraje.

Zatímco loni platil člověk v hlavním městě v bytě o velikosti 65 metrů čtverečních průměrný nájem 17 160 korun, letos to je už 19 045 korun bez poplatků. Podobný vývoj zaznamenali nájemníci i v dalších velkých městech. Například v Plzni se podle údajů realitních kanceláří průměrná cena zvedla z 10 505 korun na 11 505.

Na prudký meziroční nárůst nájmů upozornil mimo jiné Český statistický úřad. "Nabídkové nájemné se v Česku za poslední rok zvýšilo o sedm až osm procent," říká Tomáš Chrámecký z tiskového oddělení úřadu.

Levné Ústecko

Ceny nájemního bydlení se výrazně liší podle regionů. Za 65metrový byt v Jihomoravském kraji lidé měsíčně zaplatí okolo čtrnácti tisíc korun, ve středních Čechách přes dvanáct tisíc, v nejlevnějším Ústeckém kraji přes devět tisíc korun. Důvodů, proč se výše nájmů liší, je několik. Jednak je to ekonomická situace, nabídka práce a výše platů v jednotlivých krajích. "Na případné rozdíly má značný vliv i rozdílná sídelní struktura. To znamená, že čím větší města jsou v regionu, tím je cenová hladina výše," míní Chrámecký.

Podle analýzy, kterou statistický úřad zveřejnil ve svém časopise Statistika a my, za růst nájmů může hlavně jejich deregulace a lepšící se ekonomické situace. "Nejdříve, přibližně začátkem roku 2013, začaly ceny růst v Praze, Brně a v jejich okolí. Postupně se připojovala další města, ale například v Ostravě a v některých dalších ke zvýšení nájmů došlo až v několika posledních čtvrtletích," konstatuje autor analýzy Luboš Votoček.

Byt za sto třicet tisíc

Tržní nájemné je podle Votočka v Česku oproti Slovensku dvojnásobné a oproti Polsku trojnásobné. Za pozornost prý však stojí především nejnovější vývoj v Praze, kde v každém z posledních čtyř čtvrtletí vzrostlo o dvě až tři procenta, a je tedy o 11 procent vyšší než před rokem. Statistici nejsou sami, kdo před prudkým zdražováním bydlení varuje. Například podle realitní kanceláře RE/MAX se v Olomouckém kraji zvýšily nájmy téměř o pětinu a v Královéhradeckém kraji o více než čtrnáct procent.

"V tomto kraji vývoj hodně ovlivňuje Škoda Auto a její závod v Kvasinách, kam najímá lidi," říká mluvčí kanceláře Tomáš Hejda. Lze samozřejmě najít i nabídky, které umožňují bydlet za mnohem nižší náklady. "Úrovni takových cen však často také odpovídá velikost a kvalita poskytovaného bydlení," říká předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural. Jeho firma provedla analýzu téměř deseti tisíc nabídek na dvaceti českých realitních serverech.

Nejlevnější byt v Praze - šlo o garsonku na sídlišti - se najímal za 4200 korun měsíčně. Naopak u jednoho z bytů v centru české metropole se požadovaný nájem vyšplhal až na 130 tisíc korun. "Celkově nejnižší cena za měsíční nájem byla evidována v Aši, kde inzerovaná částka za garsonku činila 1500 korun. V Ostravě se zase jedna nabízela za 1800 korun,"
dodává Soural. Jak upozorňuje třeba Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří, v těchto případech hodně záleží na stavu domu nebo na patře, ve kterém byt je.

Málo se staví

Vedle již zmíněné deregulace a růstu mezd jsou ovšem i další příčiny, proč nájmy v poslední době prudce rostou. Stojí za tím mimo jiné zdlouhavá stavební řízení, která zpomalují výstavbu nového bydlení. Zkrátka se nestaví tolik jako dříve. "Nejen že poptávka převyšuje nabídku, ale na trh se dostává méně bytů než v předešlých letech. Například zásoba volných bytů určených k prodeji se v Praze za rok snížila o třetinu," konstatuje Petr Hána ze společnosti Deloitte. Jejich kupní ceny tedy rostou a s nimi se pochopitelně zvyšují i ty za nájem.

Na tomto bydlení především v Praze, ale třeba i v Brně a dalších historických městech se podepisuje rovněž další faktor - turisté. Řada lidí totiž raději najme byt krátkodobě jim než někomu nastálo. Podle některých odhadů si přijdou na 1,5násobek až dvojnásobek běžného nájemného. Přes aplikaci Airbnb se najímá asi osmnáct tisíc pražských bytů. Podle vládní studie sdílené ekonomiky tato služba zabírá 48 procent trhu s krátkodobým ubytováním v Praze. V některých zemích včetně Česka se proto volá po regulaci Airbnb. Například v Berlíně či ve Vídni si od tohoto kroku slibují snížení nájmů.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ