V letošním roce se v ČR poprvé od roku 2001 zastavuje dramatický nárůst počtu nařízených exekucí. Naznačují to údaje za první pololetí, kdy bylo podle statistiky exekutorské komory nařízeno přes 304 tisíc exekucí. Viceprezident komory Jiří Prošek uvedl, že ve druhém pololetí bude meziroční úbytek exekucí pokračovat a jejich počet koncem roku určitě nedosáhne loňských 718 tisíc.
"Dá se očekávat, že tento pokles bude pokračovat i v dalších letech, neboť údaje za letošní rok jsou stále ještě ovlivněny balíkem jednorázových exekucí jednoho velkého věřitele, který vymáhá pohledávky nahromaděné za 12 let. Nicméně ty příští rok již statistiku nebudou ovlivňovat," upozornil Prošek.
Důvody poklesu vidí Prošek zejména v tom, že v souvislosti s ekonomickou krizí si firmy více kontrolují bonitu svého dlužníka či odběratele a kvůli druhotné platební neschopnosti častěji požadují platby v hotovosti či zálohy. V důsledku krize se také podstatně snížil počet uzavřených obchodů, takže klesl i počet nezaplacených dluhů, tedy i počet dluhů v exekuci.
Dalším faktorem je to, že kvůli popularizaci exekucí a jejich důsledků se i sami dlužníci více zajímají o své dluhy a dříve se je snaží vyřešit, aby celá věc do exekuce nedospěla, podotkl Prošek.
V roce 2009 byl 30procentní nárůst soudních exekucí zkreslen balíkem 200 tisíc exekucí od jednoho podniku, který tím řešil své pohledávky vzniklé od roku 1998. Očištěný počet exekucí činil v roce 2009 asi 600 tisíc, což znamenalo meziroční nárůst o osm procent.
Předloni bylo nařízeno v tuzemsku 554 tisíc exekucí, o rok dříve 428 tisíc. V průměru prochází exekucí zhruba čtyři až pět procent obyvatel Česka. Dlužníky jsou podle komory nejčastěji lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci, často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. Za zhruba třetinou nařízených exekucí stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.