Nechceme zpoplatnit vodu ze studní, říká Gandalovič
17.04.2007 12:52 Aktualizováno 17.04. 17:23
Ministerstvo zemědělství (MZ) nechystá ani do budoucna zpoplatnění odběru vody ze studní či z povrchových vod pro domácnosti. Řekl to ministr zemědělství Petr Gandalovič. Na základě nové úpravy zanikají k 1. lednu 2008 některá povolení k odběru či vypouštění vod a MZ v této souvislosti nabádá uživatele studní či povrchových vod, aby si dali včas do pořádku potřebné doklady. Podle Gandaloviče povolení nejsou samoúčelná, ale jde o součást politiky ochrany vod.
"Není to odrazový můstek k tomu, abychom se v budoucí době pokusili odběr ze studní pro osobní potřebu zpoplatnit," zdůraznil ministr. Podle MZ platí povinnost mít povolení na odběr povrchové či podzemní vody od roku 1955 a nový zákon platný od roku 2002 pouze přináší některé změny, na které úřad začal upozorňovat od počátku letoška. Některá povolení k odběru vod od příštího roku skončí zejména podnikatelům a obcím, informační kampaň ale vzbudila zájem také mezi lidmi, kteří dosud měli studny "na černo". Podle odhadů jsou jich až stovky tisíc.
Ministerstvo zemědělství jim nyní při legalizaci odběru vody slibuje shovívavost. "Nechceme takové lidi pokutovat, i když to zákon umožňuje. Finanční sankce by měla padnout jen ve výjimečném případě," uvedl dříve úřad, s tím že takový pokyn vydal i jednotlivým vodoprávním úřadům. Státní orgány podle Gandaloviče ani nechystají žádné plošné kontroly. Ty budou nadále namátkové. Při zjištění nepovoleného odběru lze udělit fyzické osobě pokutu až 50 tisíc korun a právnické osobě až deset milionů korun.
Řízení o vydání povolení k odběru vod není zpoplatněno. Výdaje však může přinést snaha legalizovat "černou studnu". MZe ale instruovalo vodoprávní úřady, aby v případech, kdy studna delší dobu funguje bez negativních vlivů, nepožadovaly hydrogeologický posudek, jenž může přijít na tisíce korun.
Studnu jako jediný zdroj vody pro domácnost používá v Česku zhruba osm procent obyvatel. Na 92 procent lidí je napojeno na vodovod.
Podle platné úpravy žádné povolení k odběru nemusí mít lidé, kteří používají vodu ze studny jen pro individuální potřebu domácnosti a studna byla postavena před rokem 1955. U novějších studní lidé povolení potřebují a pokud ho mají, tento doklad nadále platí. Pokud ho nemají, pak by o něj měli dodatečně zažádat na místně příslušném pověřeném obecním úřadě (vodoprávní úřad).
Při odběru vody z potoka, řeky nebo rybníka pro vlastní potřebu uživatele je třeba platné povolení, pokud je použito čerpadlo nebo jiné technické zařízení. Pokud povolení není vystaveno po 1. lednu 2002, je třeba si ho nechat prodloužit do letošního 1. července. Od ledna 2008 by totiž zaniklo.
Na odběr podzemní či povrchové vody by pak vždy měli mít povolení podnikatelé a obce. Pokud není vydáno po 1. lednu 2002, musí si ho nechat nejpozději do 1. července prodloužit, protože starší povolení od ledna 2008 zanikají.
Ministerstvo dalo vytisknout informační leták, který bude dostupný na vodoprávních úřadech. Informace lze získat také na webové stránce www.zanikpovoleni.cz či na bezplatné telefonní lince 800 101 197. Dotazy lze zasílat rovněž na emailovou poradnu info@mze.cz. Změny se týkají i některých povolení pro vypouštění odpadních vod. Informace o nich lze získat na ministerstvu životního prostředí.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.