Index bezpečnosti
Neduhy v on-line prostředí: klienti nemění hesla ani PIN kódy
22.05.2018 13:30
Bezpečnost v on-line prostředí se letos nepatrně zvýšila. Index bezpečnosti České bankovní asociace (ČBA) pro letošní rok dosáhl 61 procent, zatímco loni činil 59 procent. Nejčastější neduhy jsou však stále stejné: klienti nemění hesla, PIN kódy a zapomínají si chránit mobilní zařízení. Průzkum uskutečnila v únoru pro ČBA agentura SC&C mezi 1050 respondenty, kteří vlastní bankovní účet.
Index bezpečnosti se od roku 2013, kdy byl měřen poprvé, drží stabilně okolo 60 procent. "Nezájem nezanedbatelné části veřejnosti o bezpečnost v on-line prostředí je varovný. Zejména s ohledem na energii, čas i prostředky, které byly v posledních letech této problematice věnovány," komentoval výsledky ředitel ČBA Pavel Štěpánek.
Nejčastější chybou je stále nedostatečné zabezpečení účtů, ať na sociálních sítích, v e-shopech nebo k e-mailu. Více než polovina respondentů totiž mění svá hesla méně než jednou za rok, popřípadě je nemění vůbec. "Jde přitom o tu nejjednodušší a zároveň velmi účinnou ochranu, která vyjma pár vteřin času nic nestojí," uvedl odborník na kybernetickou bezpečnost ČBA Tomáš Hládek. Jednou za kvartál, tedy ideálně, si hesla mění 15 procent lidí. Častěji je obměňuje sedm procent.
Naopak pozitivním zjištěním je to, že 86 procent respondentů si mění základní či automaticky generovaná hesla různých aplikací. Výjimku tvoří senioři a lidé se základním vzděláním.
Jiná situace ale panuje u PIN kódů u platebních karet. Původní PIN mění jen asi pětina uživatelů. "V případě PIN je situace trochu jiná, kódy generované bankou jsou často bezpečnější než ty, které sami zadáme. Nemají totiž žádnou návaznost na data a čísla v našich životech a nejsou tedy snadno odhalitelné. I tyto kombinace je ale třeba čas od času změnit, na což úplně zapomínáme," doplnil Hládek. Frekvence změny těchto hesel je v rámci indexu nejhorší.
Zkušenost s hackerským útokem má desetina populace. Nejčastějším cílem jsou e-maily (58 procent) a Facebook (38 procent). Ten je přitom nejrozšířenější sociální sítí v ČR.
Zabezpečení chytrého telefonu skončilo mezi třemi nejhoršími faktory zkoumanými v rámci Indexu bezpečnosti. Přestože ochrana mobilních telefonů je stále velmi špatná, proti loňskému roku jsme na tom o něco lépe a nějakým způsobem zabezpečený ho má 47 procent respondentů, dodal Hládek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.