Nejlépe splácejí své úvěry obchodní společnosti na Vysočině a na Zlínsku, nejhůře naopak v Praze. Dluh firem u uživatelů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací činil na konci prvního čtvrtletí 190,3 miliardy korun, informovaly registry.
Celkový objem dluhu obchodních společností u uživatelů Nebankovního registru klientských informací (NRKI) se meziročně zvýšil o 18,9 miliardy na 146,5 miliardy korun. Počet společností, u nichž NRKI registroval nějakou formu úvěru, se proti prvnímu čtvrtletí 2017 zvýšil o 11,4 procenta na 67.877 firem. Průměrný dluh na jednu firmu činil 2,2 milionu korun.
Počet společností, které své úvěry řádně nesplácejí, se meziročně zvýšil o pět procent na 3057. Objem nespláceného dluhu se meziročně zvýšil o třetinu na 1,22 miliardy korun. "Platební morálka obchodních společností se v posledním roce mírně zhoršila, nicméně stále je velmi dobrá. Své dluhy u uživatelů registru ke konci čtvrtletí nesplácelo 4,5 procenta firem. Ovšem nesplácený dluh tvořil pouze 0,8 procenta veškerého dluhu, který uživatelé registru u obchodních společností registrovali," uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.
Zatímco v celorepublikovém průměru se zvýšil dluh obchodních společností o 15 procent, v Olomouckém kraji vzrostl o čtvrtinu a ve Středočeském kraji o pětinu. Naopak nejpomaleji se dluh obchodních společností zvyšoval v Praze, a to o devět procent. V Královéhradeckém kraji se zvýšil o 11 procent.
Své dluhy nesplácí v průměru pět procent obchodních společností, ale situace v jednotlivých krajích je rozdílná. Zatímco ve Zlínském kraji nesplácí své úvěry 2,7 procenta společností a na Vysočině tři procenta firem, v Praze jde o 6,4 procenta všech společností.
V případě podílu nespláceného dluhu vůči celkovému dluhu je situace podobná. Na Zlínsku tvoří podíl nespláceného dluhu pouze 0,25 procenta celkového dluhu firem a na Vysočině 0,29 procenta, nejméně ze všech krajů a výrazně pod celostátním průměrem. Naopak v Praze dosahuje podíl nespláceného dluhu 1,5 procenta. "Dluh společností se sídlem v Praze tvoří více než čtvrtinu veškerého dluhu firem vůči uživatelům NRKI, ovšem na nespláceném dluhu se pražské společnosti podílejí více než polovinou," podotkl Rajl.
Zatímco v celé ČR meziročně stoupl nesplácený dluh o třetinu, na Olomoucku se jeho objem snížil o 15 procent. Naopak na Vysočině se objem nespláceného dluhu zvýšil na dvojnásobek a ke značnému růstu došlo i na Karlovarsku a v Pardubickém kraji.
"Především u firem se sídlem v kraji Vysočina je vysoký růst nespláceného dluhu ovlivněn tím, že v minulosti byl objem nespláceného dluhu hluboko pod průměrem za všechny kraje. I tak přetrvává u těchto společností velmi nízký poměr nespláceného dluhu," uzavřel Rajl.