V březnu bylo vyhlášeno 68 bankrotů obchodních společností, což je o dvacet více než v únoru. Rovněž bylo vyhlášeno 468 bankrotů podnikatelů, o 12 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
"Počet bankrotů obchodních společností v prvním čtvrtletí roku je druhý nejnižší od začátku roku 2008, kdy nabyl účinnosti stávající insolvenční zákon. Zároveň jde o nejlepší vstup do nového roku za deset let účinnosti tohoto zákona. Velmi nízký byl přitom v prvním čtvrtletí také počet bankrotů podnikatelů. Nižší byl naposledy před čtyřmi lety," komentovala čísla analytička CRIF Věra Kameníčková.
V březnu bylo zároveň podáno 98 návrhů na bankrot obchodních společností, o osm více než v únoru. Dále bylo podáno 508 návrhů na bankrot podnikatelů, o 12 více než v předchozím měsíci.
Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v březnu vyhlášeno v průmyslu (12 bankrotů), v obchodu (11) a ve službách převážně pro podniky (deset). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno v zemědělství a dobývání (tři bankroty), dále v dopravě, skladování a činnosti cestovních kanceláří (čtyři) a nemovitostech a pronájmech strojů a zařízení (pět).
V březnu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (27 bankrotů), v Jihočeském kraji (sedm) a v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji (po pěti). Jeden bankrot byl vyhlášen ve Zlínském a Pardubickém kraji a v kraji Vysočina. Dva bankroty byly vyhlášeny v Olomouckém, Libereckém a Karlovarském kraji.
Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v březnu vyhlášeno ve Středočeském kraji (66 bankrotů), v Moravskoslezském kraji (55), v Ústeckém kraji (49) a v Jihomoravském kraji (48). Nejméně naopak ve Zlínském kraji (osm, na Vysočině (17) a v Karlovarském kraji (19 bankrotů).