Nejvíc šizené potraviny: inspekce hlásí 4276 prohřešků

Ekonomika
16. 4. 2015 15:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Největší podíl nevyhovujících šarží, šedesát osm procent, zjistila loni Státní zemědělská a potravinářská inspekce u čokolád a cukrovinek. Inspekce loni odhalila celkem 4276 nevyhovujících šarží potravin, o 4,7 procenta více než v roce 2013. Mezi hlavní prohřešky patří takzvané falšování potravin, kdy výrobce nahradí hodnotnější složku za méně hodnotnou.

Za cukrovinkami v podílu nevyhovujících šarží následuje med (67 procent) a přídatné a aromatické látky (62 procent). Na 44 procent šarží neprošlo u vína. Inspekce již dříve uvedla, že výsledky jejich kontrol neznamenají, že by reálně takový podíl výrobků na trhu nevyhovoval. SZPI totiž dělá kontroly cíleně tam, kde lze očekávat nějaký problém, případně na podnět veřejnosti.

"Nejpalčivější problémy u vína, u medu a podobně, se snažíme velice aktivně řešit například tím, že inspekce vstoupila i do provozů společného stravování. Začínáme tak řešit oblast, která se týká pokrmů," řekl na semináři, který falšováním potravin zabýval, ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podotknul, že kvůli otevřenému globálnímu trhu se nebezpečí falšování potravin zvyšuje. "Je tady obrovský tlak na výrobce potravin, konkurence je tady opravdu silná," dodal.

Restaurace a jídelny může inspekce společně s krajskými hygienickými stanicemi nově kontrolovat od začátku ledna. Za první tři měsíce dočasně uzavřela celkem 55 provozů, v únoru mimo jiné známé pražské Lahůdkářství Jan Paukert, kde v teplé i cukrářské kuchyni našla myší trus. Firma se bránila tím, že většina nedostatků byla v prostorách, které již nevyužívá. Podobné důvody vedly inspektory v půlce března k zavření minipivovaru v Chýni u Prahy. Do začátku letošního roku kontrolovala SZPI pouze maloobchodní prodejce či sklady potravin.

Jurečka uvedl, že kvůli novým kompetencím se zhruba od poloviny roku plánuje rozšíření počtu zaměstnanců inspekce v řádu několika desítek lidí. Podle výroční zprávy inspekce ke konci roku 2014 zaměstnávala 421 osob. "Už v loňském roce jsme provedli navýšení počtu lidí o zhruba 30 osob. Jde především o lidi, které posíláme do terénu, a částečně o lidi, kteří dělají správní řízení, nejde o administrativní pracovníky," dodal ministr.

Vedle klasických restaurací mohou inspektoři od začátku letošního roku kontrolovat i rychlá občerstvení, cukrárny, čajovny, stravovací služby poskytované v rámci maloobchodu a na čerpacích stanicích.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ