Nejvýznamnějšímu rakouskému průmyslníkovi hrozí 10 let

Ekonomika
18. 7. 2007 08:36
bez popisku 15678
bez popisku 15678

Horký podzim čeká na osmapadesátiletého Mirka Kovatse, rakouského investora s četnými aktivitami v České republice. Spolu se dvěma bývalými partnery je obžalován za poškozování věřitelů. Hrozí mu až desetileté vězení.

Osmapadesátiletý Mirko Kovats patří mezi zásadní postavy rakouské ekonomiky. Po oznámení, že stane v září před soudem, vypukla mezi investory panika. Akcie průmyslového holdingu A-TEC Industries, který řídí a majoritně ovládá, se zřítily o devět procent.

Kovats je obviněn, že v minulosti zkresloval majetek jedné ze svých společností a záměrně ji poslal do konkursu. Věřitelé měli být poškozeni o 231 tisíc eur. V Rakousku může být za tento čin odsouzen až na deset let. Pokud by se podobně přísně postupovalo v České republice, kapacita věznic by byla již dávno vyčerpána.

Kovatsovo impérium A-TEC Industries zaměstnává v šestnácti zemích a několika desítkách firem kolem jedenácti tisíc lidí. V Česku vlastní žebráckého výrobce soustruhů Intos, firma loni utržila téměř 400 milionů korun. Dále pak ostravskou ATB Components a brněnskou Austrian Energy & Environment CZ.

Foto: archiv, Petra Mášová

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ