Neklidné zasedání MMF. Eurozóna by měla s něčím přijít

Ekonomika
22. 9. 2011 14:52
Zasedání MMF a SB začalo zveřejněním nového výhledu globální ekonomiky. V něm fond zhoršil výhled ekonomiky na letošní i příští rok.
Zasedání MMF a SB začalo zveřejněním nového výhledu globální ekonomiky. V něm fond zhoršil výhled ekonomiky na letošní i příští rok.

Zástupci eurozóny budou zřejmě v centru pozornosti nadcházejícího zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Zbytek světa bude po eurozóně patrně chtít, aby přišla s návrhem, jak urychleně zastavit rozšiřování dluhové krize na další země, které ohrožuje hospodářský růst celé Evropské unie. Zasedání začíná ve Washingtonu dnes, ale hlavní jednání jsou plánována na pátek.

Zvláště v posledních týdnech se na trzích šíří obavy, že navzdory snahám o záchranu Řecka bude tato země z jižního křídla eurozóny tak jako tak nucena vyhlásit platební neschopnost. Obavy, že by se z Evropy začal šířit hospodářský útlum, už zalarmovaly Spojené státy, obavy však mají i některé země ze skupiny mladých tržních ekonomik.

Pozorovatelé nevidí velké šance, že by se ve Washingtonu podařilo dosáhnout průlomu. Naprosto zásadní budou jednání, která se povedou v rámci skupiny G20. Ta zahrnuje přední světové ekonomiky, a to jak rozvinuté, tak rozvojové. Na tomto fóru asi eurozóna pocítí největší tlak. Vedle Spojených států ji k většímu úsilí bude nutit i MMF.

"Skupina G20 může udělat maximálně to, že bude z pozice konkurenta tlačit na Evropany. Bude chtít, aby si Evropané uvědomili, jak velký dopad krize v eurozóně už teď má," řekl bývalý činitel MMF a v současné době partner washingtonského Brookingsova institutu Domenico Lombardi. "Neměli bychom očekávat žádnou takovou mezinárodní reakci, jakou jsme viděli, když vrcholila finanční krize," dodal.

Stále nevyřešený problém Řecka strhává eurozónu do nejistoty.Problém je částečně v tom, že Spojené státy mají co dělat samy se sebou, takže v konkrétních radách, jak řešit krizi, budou asi zdrženlivější. Americká ekonomika v pololetí prakticky zastavila růst a země se dlouhodobě potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti. Centrální banka sáhla k nové podpoře hospodářského růstu, ale ekonomové její krok nehodnotí nijak kladně.

Pozornost se bude upírat i na silné ekonomiky z kategorie rozvíjejících se trhů, takzvanou skupinu BRICS. Ta zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Některé zdroje uváděly, že tato skupina zvažuje koordinovanou podporu eurozóně, a to ve formě nákupu státních dluhopisů vybraných zemí. Zatím se však zdá, že členové BRICS nejsou zajedno v tom, v jakém rozsahu a koho přesně v eurozóně podpořit.

Podzimní zasedání MMF a SB začalo úterním zveřejněním nového výhledu globální ekonomiky. V něm fond zhoršil výhled ekonomiky na letošní i příští rok, nejvíce u vyspělých zemí.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ