TV Barrandov
Nevinní řidiči doplácejí na nehody. Dusí je pojišťovny
25.05.2013 19:45 Původní zpráva
Tuzemské pojišťovny krátí pojistné plnění z povinného ručení viníka dopravní nehody. Přiznávají pouze část nákladů na opravu nabouraného vozidla. Prý by se řidiči neprávem obohatili, protože jim v servisu namontovali nové díly. Co na tom, že odteď máte bourané auto, jehož cena se jen těžko zvýší tím, že má nový nárazník. Informaci přinesly Hlavní zprávy TV Barrandov.
Paní Kamila z Kladna měla loni se svým autem nehodu, kterou nezavinila. Logicky proto očekávala, že pojišťovna uhradí celou opravu z povinného ručení viníka. Realita ji však nepříjemně zaskočila. "Pojišťovna viníka mi vyplatila jen částku 26 tisíc, přičemž oprava byla daleko dražší. Požádala jsem o právní ochranu a zjistila jsem, že pojišťovna mě krátila zhruba o 28 tisíc," řekla řidička pro TV Barrandov.
Někdo vám nabourá auto, necháte si ho opravit v servisu a sami ještě zaplatíte. Lukáš Zelený z časopisu dTest tuto praxi potvrzuje: "Pojišťovny argumentují tím, že spotřebitel se proplacením nových dílů obohatí. Což samozřejmě není pravda a potvrdil to i Ústavní soud," uvedl Zelený pro TV Barrandov. Z rozhodnutí soudu vyplývá následující závěr: V případě havarovaného vozidla, byť opraveného novými díly, je jeho skutečná hodnota vždy nižší než původní hodnota použitého vozidla. V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu i to, že poškozenému ono diskutabilní "zhodnocení" vozidla v podstatě bylo protiprávním jednáním vnuceno.
Pojišťovny to však neodrazuje a ve svém počínání i nadále pokračují. V průměru si tak vydělají 12 tisíc korun z jedné pojistné události a těch jsou ročně tisíce.
A jaké je stanovisko Asociace pojišťoven? "Ústavní soud rozhodl tak, že pojišťovny amortizaci nesmějí uplatňovat plošně - tedy že se každým případem musejí zabývat individuálně. A Ústavní soud také potvrdil, že pojišťovny oprávněně požadují po poškozeném, aby si nechal vozidlo opravit za přiměřené náklady," uvedla pro TV Barrandov Marcela Machová z Asociace pojišťoven.
Sdružení na ochranu spotřebitele ale doporučuje, aby si tento postup poškození nenechali líbit a bránili se i soudní cestou. Fakta totiž hovoří spíše v neprospěch pojišťoven. V Česku ročně vyberou na povinném ručení 20 miliard korun. Na pojistných událostech vyplatí zhruba polovinu. Jen pro srovnání - v sousedním Německu je to 98 procent.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.