Nezaměstnanost je nejnižší za 20 let, odhadují analytici

Ekonomika
6. 11. 2017 20:00
Úřad práce.
Úřad práce.

Nezaměstnanost v říjnu klesla na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta, odhadují analytici. Důvodem je dobrý výkon ekonomiky a s tím související nedostatek pracovníků na trhu. Ten zároveň další ekonomický růst omezuje, upozornili ekonomové. Údaje o říjnové nezaměstnanosti zveřejní úřad práce ve středu 8. listopadu.

"Snížení, které je zapříčiněné zrychlováním ekonomické aktivity, bylo v říjnu navíc podpořeno příznivými sezónními efekty. Očekáváme tedy další pokles podílu nezaměstnaných," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy bude říjnová nezaměstnanost na nejnižší hodnotě za posledních více než 20 let. "Přitom to ještě není nejnižší hodnota, na kterou míra nezaměstnanosti letos klesne. Tou bude listopadová úroveň 3,5 procenta," uvedl. Upozornil, že z hlediska zaměstnavatelů je tak trh práce zásadní bariérou ekonomického růstu.

"Nedostává se nejen technických pracovníků, kteří nacházejí uplatnění v průmyslu, jako jsou svářeči, elektrikáři či obráběči kovů. Chybí také personál nemocnic, dělnické profese, kuchaři nebo řidiči a kriticky rovněž třeba pracovníci v oboru informačních a komunikačních technologií," dodal.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Nová Huť, dříve Liberty Ostrava, propustí 250 lidí, podle odborů ztratí experty

Ekonomika
10. 11. 2025

Síť hotelů Pytloun koupila dům na Václavském náměstí. Pro luxusní hotel

Ekonomika
11. 11. 2025

Nezaměstnanost v říjnu vzrostla na 4,6 procenta. Růst je nezvyklý

Ekonomika
10. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ