Pracující Češi očekávají, že půjdou do důchodu v 64 letech, se zvyšováním minimálního věku pro odchod do důchodu však 70 procent z nich nesouhlasí. Do penze by chtěli odejít již v 58 letech. Vyplývá to z výsledků mezinárodního průzkumu AXA Retirement Scope 2010.
"Češi mají s důchodem spojeny především pozitivní asociace. Například 86 procent pracujících a 85 procent důchodců vnímá toto životní období jako dobrou příležitost pro častější setkávání se s přáteli," uvedl Mojmír Boucník, viceprezident Asociace penzijních fondů ČR a finanční ředitel skupiny AXA pro ČR a SR.
Pro 93 procent z ekonomicky aktivní populace je však důchod spojen s nutností být na něj finančně připraven, hned dvě třetiny jej vnímají dokonce jako začátek finančních problémů a omezení.
Zřejmě proto patří Češi v mezinárodním srovnání k národům, které se v největší míře na důchod finančně připravují - činí tak 75 procent pracujících lidí. Většina lidí v produktivním věku ale vůbec netuší, jaký bude po odchodu z práce jejich příjem, píše se ve výsledcích výzkumu.
Odchod do penze podle odborníků má na lidskou psychiku i další dopady. "Plná třetina ekonomicky aktivních respondentů vnímá důchod jako dobu, kdy se jim už nebude dostávat společenského uznání," komentoval výsledky průzkumu Ladislav Rabušic, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.