NWR má souhlas části věřitelů s kapitálovou restrukturalizací

Ekonomika
15. 7. 2014 09:01
Pokud by se NWR nedohodla s věřiteli na kapitálové restrukturalizaci, musela by prodat společnost OKD, která vlastní Důl Paskov.
Pokud by se NWR nedohodla s věřiteli na kapitálové restrukturalizaci, musela by prodat společnost OKD, která vlastní Důl Paskov.

Těžařská společnost New World Resources (NWR) získala souhlas jedné části věřitelů s plánem restrukturalizace dluhu a vydání nových akcií, od dostatečné většiny druhé části držitelů svých dluhopisů ale zatím svolení nedostala. Firma 2. července sdělila, že pokud by se s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace nedohodla do září, musela by prodat své dceřiné společnosti, včetně černouhelné OKD.

NWR si zajistila souhlas s plánem od vlastníků zajištěných dluhopisů splatných v roce 2018 z 84 procent jejich hodnoty. K uskutečnění restrukturalizace potřebuje zelenou od 75 procent věřitelů podle hodnoty dluhu. U nezajištěných dluhopisů splatných v roce 2021 ale firma získala souhlas zatím jen od 65 procent věřitelů.

NWR utrpěla těžké ztráty kvůli poklesu cen uhlí na světových trzích. Navrhla proto majitelům dluhopisů restrukturalizaci dluhu a vydání nových akcií. Začátkem června firma uvedla, že podle dohody s věřiteli by její zadlužení mělo klesnout o 325 milionů na 450 milionů eur (12,35 miliardy korun) a že plánuje navýšit akciový kapitál o 185 milionů eur.

Ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák před dvěma týdny řekl, že podle přesvědčení představenstva budou podmínky pro dohodu s věřiteli splněny. Podle něj ale musí být vedení firmy připraveno na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje. Žádný ze scénářů ale podle Jonáka nebude mít dopad na každodenní provoz OKD a polské Karbonie.

Podnikatel Zdeněk Bakala.Společnost OKD loni v září oznámila, že zavře Důl Paskov. Zástupci NWR tehdy uvedli, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí šest set milionů korun na sociální programy pro horníky.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR. V ní má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav, Šulová Kateřina

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ