O ČSA mají zájem velké aerolinky z Koreje i Emirátů

Ekonomika
13. 11. 2012 12:02
ČSA loni hospodařily se ztrátou 241 milionů korun. Na snímku boeing v retro nátěru.
ČSA loni hospodařily se ztrátou 241 milionů korun. Na snímku boeing v retro nátěru.

O ČSA se zajímají čtyři velké letecké společnosti. Kromě společnosti Air France, která o národního dopravce měla zájem už před třemi lety, má jít o Turkish Airlines, Etihad Airways z Abú Zabí a Korean Air, uvedl zpravodajský server Česká pozice s odvoláním na důvěryhodné zdroje. Zájem těchto aerolinek je prý důvodem, proč vláda Petra Nečase zahájila druhý pokus o privatizaci ČSA právě nyní.

Stát v ČSA podle serveru plánuje prodat maximálně 50 procent minus jednu akcii, aby si i po transakci firma zachovala statut národního dopravce. V současné době začíná proces výběru privatizačního poradce a samotný prodej by se měl uskutečnit do dubna příštího roku.

Hledání strategického partnera pro ČSA minulý týden schválila vláda a mateřská společnost Český aeroholding obeslala 50 největších světových dopravců s výzvou k podání nabídek k odkupu ČSA. Mezi nimi však nebyla tuzemská společnost Travel Service, který se při prvním pokusu o prodej ČSA dostala do druhého kola řízení.

Letadlo společnosti Travel Service."Nebyli jsme obesláni, takže to vypadá, že se zúčastnit nebudeme moci," uvedl pro server majitel společnosti Unimex Group a jeden z akcionářů společnosti Travel Service Jiří Šimáně. Podle něj je to podobný postup, jako kdyby americká vláda něco chtěla privatizovat a obeslala by výzvou o vyjádření zájmu všechny firmy kromě amerických.

Ředitel Patria Finance Petr Kováč pro server iHNed uvedl, že podle jeho znalostí se o ČSA zajímalo více než pět potenciálních partnerů. "Zájem o ČSA by mohly projevit aerolinky, které mohou využít Prahu jako sekundární (evropský) hub pro napojení dálkové dopravy - ať už z východu Asie, nebo Blízkého a Středního východu."

Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. ČSA chtěly koupit také čtyři firmy: český tandem Unimex Group/Travel Service, Air France-KLM, společnost Darofan z koncernu Aeroflot a investiční skupina Odien. Ve druhém kole výběrového řízení zůstalo pouze tuzemské konsorcium Unimex a Travel Service, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule; v pololetí však bylo v minusu přes 700 milionů korun. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun. Vláda poté rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá.

ČSA loni hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním. V roce 2010 vykázaly hrubý zisk 76 milionů korun, ale byly v něm započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. V roce 2009 měly ČSA ztrátu 3,7 miliardy korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ