O sochy Masaryka je ke stému výročí Československa zájem

Ekonomika
17. 2. 2018 21:01
Bronzová jezdecká socha Masaryka se skloněnou hlavou koně patří mezi netypické soch, které vznikly v slévárně v Horní Kalné.
Bronzová jezdecká socha Masaryka se skloněnou hlavou koně patří mezi netypické soch, které vznikly v slévárně v Horní Kalné.

Umělecké slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku v poslední době přibývá zakázek ke stému výročí založení republiky. Obce a města obnovují pomníky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Řekl to spolumajitel umělecké slévárny Pavel Horák.

"Teď se najednou všichni probudili, že nemají sochu či bustu Masaryka. Podle dobových fotografií je obnovujeme," uvedl Horák. Podle něj je největší zájem o pamětní desky, busty TGM, ale třeba také o pomníky legionářům. "Hodně se toho rozkradlo a poničilo. Pomalu v každém městečku socha Masaryka dříve byla. Obnovujeme to k výročí vzniku republiky, aby měly obce a města kde oslavy pořádat," řekl Horák.

Slévárna má zakázku například na bustu Masaryka do Benátek nad Jizerou. "Zvýšený zájem zaznamenáváme od podzimu. Kolik zakázek jsme měli? Určitě přes deset. Zakázky jsou z celé republiky, a to je teprve začátek roku," doplnil Horák.

V areálu slévárny již stojí hotová bronzová Masarykova socha v nadživotní velikosti v typickém klobouku a dlouhém kabátě. Socha je vysoká dva metry třicet a bude převezena do Loun. "To je jedna z těch větších soch Masaryka, kterou jsme dělali. Je to takové typické ztvárnění," uvedl Horák.

Naopak netypickou sochou na masarykovské téma, která také vznikla ve slévárně v Horní Kalné, je bronzová jezdecká socha Masaryka se skloněnou hlavou koně. Je doposud jediná svého druhu v republice. Nyní stojí před Muzeem T. G. Masaryka v Lánech. Slavnostní odhalení se uskutečnilo v březnu 2010 při oslavách 160 let od Masarykova narození. Lány byly letním sídlem prezidenta Masaryka. Dílo v mírně nadživotní velikosti vytvořil sochař Petr Novák z Jaroměře na Náchodsku.

Z Horní Kalné je i bronzová socha TGM, která stojí od roku 2000 v Praze na Hradčanském náměstí. Sochu odhalil prezident Václav Havel s tehdejší americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou.

Letošní sté výročí vzniku Československa si budou lidé připomínat po celém Česku. Desítky akcí chystají jak města a obce, tak kraje nebo jednotlivé instituce. Oslavy nebudou koncentrovány pouze do října, akce jsou naplánovány po celý rok.

Masaryk byl v letech 1918 až 1935 prvním prezidentem Československa, na jehož vzniku se podílel spolu se svým nástupcem Edvardem Benešem a Slovákem Milanem Rastislavem Štefánikem. Úřad hlavy státu zastával Masaryk nejdéle ze všech prezidentů, kteří stáli v čele Československa a České republiky.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Mlejnková Alexandra

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ