O výrobky s cejchem fair trade má zájem každý desátý Čech

Ekonomika
11. 5. 2013 12:30
Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací.
Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací.

O výrobky se značkou fair trade má zájem asi deset procent české populace. Z toho polovina tyto výrobky kupuje pravidelně, tři procenta mají s férovými produkty zkušenost a dvě procenta znají značku, ale nekupují ji. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor, který si nechalo vypracovat občanské sdružení NaZemi.

"Při průzkumech povědomí o certifikátech a jiných označeních znalo v roce 2010 fair trade 3,5 procent dotázaných spotřebitelů. Letos už to bylo 9,5 procenta, což představuje nárůst o 170 procent," řekl ředitel sdružení Tomáš Bílý.

Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. V rámci systému dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování nebo výrobu a zaručuje jim současně důstojný život.

Z průzkumu znalostí fair trade, kterého se v roce 2010 zúčastnilo 1028 respondentů, vyplývá, že férové výrobky kupují především lidé mezi 25 a 34 lety. Mezi kupujícími převažují ženy, které tvoří asi 62 procent. Jde většinou (46 procent) o středoškolsky a vysokoškolsky vzdělané lidi, jejichž čistý měsíční příjem domácnosti přesahuje 30 tisíc korun.

Lidé kupující fairtradové výrobky nebo ti, co znají značku, žijí častěji v Praze a městech nad 100 tisíc obyvatel, a také v Jihomoravském kraji. Častěji než u ostatních je pro ně kvalita výrobku důležitější než cena. Při nakupování také berou v úvahu informace o vlastnostech výrobku, dodavatele nebo zemi původu produktu a ekologickou nebo bio kvalitu.

Češi loni utratili za fairtradové výrobky 113 milionů korun, což je o 23 procent více než předloni. Nejoblíbenějším produktem je dlouhodobě káva.

První fairtradové výrobky se do Česka dostaly v roce 1994 díky humanitárním organizacím; tehdy šlo především o řemeslné produkty. Potraviny se na českém trhu objevily o deset let později. V roce 2005 utratili lidé za "spravedlivé produkty" tři miliony korun, v roce 2009 50 milionů. V roce 2008 fairtradové výrobky začaly prodávat obchodní řetězce.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Švýcarský výrobce léků Roche v USA investuje miliardy. Jde naproti Trumpovi?

Ekonomika
Aktualizováno: 23. 4. 2025 01:55
I smažený sýr už může stát přes dvě stovky.

Restaurace opět zdražily. Někde už vám na oběd nebudou stačit ani dvě stovky

Ekonomika
23. 4. 2025

Máte „důstojnou mzdu“? V celé zemi je 45 865 korun. V Praze a Brně víc

Ekonomika
Aktualizováno: 22. 4. 2025 12:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ