Hodně drahá stavba
O2 arena stála 24 miliard, tvrdí Ječmínek. Sazka protestuje
21.04.2011 18:14 Aktualizováno 21.04. 19:55
Konečná suma, kterou by měla loterijní společnost Sazka zaplatit za půjčky na stavbu pražské O2 areny, bude v roce 2021 téměř 24 miliard korun. Na zasedání Českého olympijského výboru to řekl místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. Původní cena byla přitom zhruba třikrát nižší. Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák označil Ječmínkova tvrzení za nesmyslná.
Sazka v tiskové zprávě zároveň uvedla, že částku za výstavbu nyní nelze určit a platí data zveřejněná v minulosti. Loterijní firma dříve vyčíslila náklady na arenu na méně než deset miliard korun.
"Dohromady náklady na pořízení areny v současné době činí 23,917 miliardy a za touto částkou si stojím," řekl iDnes.cz Ječmínek. "Nemám tušení, kdo to zaplatí, ale bude se s tím muset poprat ten, kdo se 26. května stane členem věřitelského výboru, který rozhodne o tom, zda se pokusí Sazku postavit na koleje a vlak rozjet," dodal.
Zůstatková cena O2 areny je podle Ječmínka 2,423 miliardy korun. Na stavbu a financování si Sazka několikrát půjčovala poté, co zjistila, že původní termíny splátek dluhopisů není schopna dodržet.
Podle iDnes.cz se částka 24 miliard skládá ze splátek dluhopisů za téměř 20 miliard, takzvaného malého úvěru za více než tři miliardy, druhé emise dluhopisů v hodnotě 1,1 miliardy a leasingových smluv na zajištění bezpečnosti firmou Security service v hodnotě 200 milionů korun.
"K tvrzení PaedDr. Romana Ječmínka si dovoluji zdvořile sdělit, že matematika je jen jedna," reagoval šéf Sazky Hušák. "Pouze mě mrzí, že PaedDr. Roman Ječmínek, který se jako místopředseda představenstva SAZKA, a.s., výstavby arény aktivně účastnil a aktivně ji podporoval, na tyto své výpočty neupozornil dříve," dodal s tím, že Ječmínkova tvrzení jsou nesmyslná.
Další dluhopisy
Halu na rozhraní pražských Vysočan a Libně formálně vlastní a provozuje, a tedy i splácí společnost Bestsport, která z téměř sta procent patří občanskému sdružení Zelený ostrov. Sdružení vlastní akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy. Mají v něm však podíly v jiném poměru, než drží v loterijní společnosti. Sama Sazka drží v Bestsportu 0,068 procenta. Bestsport na sebe podal 31. března vlastní insolvenční návrh.
Podle Sazky stála hala 7,2 miliardy korun, přičemž prvně se hovořilo o tom, že stavba vyjde zhruba na dvě miliardy korun. Původní představa financování areny počítala s desetiletou variantou. V roce 2006 ale akcionáři schválili vydání nové emise dluhopisů, která nahradila desetileté dluhopisy, v objemu 215 milionů eur (zhruba 5,4 miliardy korun) se splatností v roce 2021.
Odvolání z funkce
Ječmínka chce Český svaz tělesné výchovy, většinový akcionář Sazky, odvolat z funkce místopředsedy představenstva. Výkonný výbor svazu už požádal firmu o svolání mimořádné valné hromady.
Ječmínek sám za sebe podal na Sazku insolvenční návrh s tím, že společnost není schopna splácet své dluhy a je v situaci úpadku. Šéf Sazky Aleš Hušák tvrdě Ječmínka kritizoval, o několik dní později se ale sám k návrhu přidal.
Do úpadku poslal Sazku Městský soud v Praze 29. března právě kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Věřitelé dostali na přihlášení pohledávek lhůtu 30 dnů. Dosud k soudu přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za více než dvě miliardy korun. Sazka ale nedávno obdržela od zajišťovacího agenta držitelů dluhopisů, londýnské The Bank of New York Mellon, žádost o okamžité proplacení dluhopisů. Dluh Sazky tak vzroste ze současných dvou na minimálně sedm miliard korun. Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.
Soud způsob řešení situace Sazky dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.