Obchodní inspekce našla nedostatky u 70 procent e-shopů

Ekonomika
3. 4. 2011 15:01
Nákupy přes internet mají čím dál víc příznivců (ilustrační foto).
Nákupy přes internet mají čím dál víc příznivců (ilustrační foto).

Nelichotivým výsledkem dopadla kontrola internetových obchodů Českou obchodní inspekcí. Ta loni zjistila nedostatky u 70 procent kontrolovaných e-shopů. Jejich provozovatelé často používají nekalé obchodní praktiky a někteří prodávají i padělky značkového zboží.

Inspekce loni v internetových obchodech provedla 590 kontrol a nedostatky zjistila ve 412 případech. Provozovatelé internetových obchodů zejména neplnili informační povinnosti a nerespektovali práva zákazníků spojená s odstoupením od smlouvy. "Byly zjištěny i případy prodeje výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví," uvádí záznam kontroly.

Tuzemské e-shopy loni podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci celkově utržily rekordních 33 miliard korun, což je o šest miliard korun více než v roce 2009.

Hlavním důvodem využití internetových obchodů je nejen obvykle nižší cena zboží než v kamenných prodejnách, ale také pohodlí a úspora času. Internetové obchody navíc loni těžily ze snahy lidí nakoupit v době hospodářské krize zboží co nejvýhodněji. Spotřebitelé kvůli tomu více utráceli právě na internetu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Cloudová služba Microsoft Azure má výpadek, postihl i aerolinky

Ekonomika
Aktualizováno: 30. 10. 2025 00:19
Jerome Powell

Fed snížil úroky o čtvrt procentního bodu do pásma 3,75 až 4,00 procenta

Ekonomika
29. 10. 2025

V nošovické automobilce Hyundai bude v pátek 7. listopadu další nevýrobní den

Ekonomika
29. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ