Obchodníci plesají. Češi před Vánocemi mocně hrábli do portmonek

Ekonomika
23. 12. 2012 19:01
Češi na poslední chvíli nakupují především potraviny na štědrovečerní stůl a poslední dárky (ilustrační foto).
Češi na poslední chvíli nakupují především potraviny na štědrovečerní stůl a poslední dárky (ilustrační foto).

Poslední víkend před Vánocemi obchodníkům ve srovnání s běžným víkendem vzrostly tržby o polovinu až čtyři pětiny. Češi na poslední chvíli nakupují především potraviny na štědrovečerní stůl a poslední dárky. Ve srovnání s prvními dvěma adventními víkendy, kdy podle obchodníků tržby nebyly závratné, se poslední a předposlední předvánoční víkend podstatně zvýšily.

Průběh předvánočního prodeje podle kopíruje situaci z loňského roku, kdy objem prodaného zboží s blížícími se svátky rostl. Srovnatelné s loňskem by podle obchodníků mohly být i celkové tržby. Zatím ale nejsou k dispozici kompletní data, takže srovnání bude možné udělat až začátkem ledna.

"Potvrdilo se , že Češi s oblibou nakupují na poslední chvíli," řekl mluvčí obchodního řetězce Tesco Jan Dvořák. Složení nákupních košíků se podle něj během tohoto víkendu přesunulo od dárků k potravinám.

Podle mluvčí obchodního řetězce Albert Judity Urbánkové je zřejmé, že řada lidí začíná kupovat potraviny i na silvestrovskou oslavu. Ve větším množství se tak prodávají delikatesy. Z klasických vánočních dárků se během tohoto víkendu ve velké míře prodávaly knížky a elektronické hračky. Do obchodů vyrazili zejména muži, kteří jsou nakupováním na poslední chvíli pověstní, dodala.

Větší množství zboží se podle předběžného odhadu obchodníků prodalo v pátek a v sobotu. Neděle byla už klidnější, řekl mluvčí Kauflandu Michael Šperl. Podle něj je znát, že lidé během neděle obstarávali pouze poslední nezbytné věci před svátky. Sobotní tržby byly ve srovnání s nedělními větší i o předcházejících adventních víkendech.

Češi letos nenakupují méně než loni.V Brně se věnovaly kupování dárků desetitisíce lidí v obchodních centrech. Dopoledne byl zájem lidí menší. Důvodem byly sněhové přeháňky. Například před nákupním centrem Olympia bylo oproti minulým dnům ještě hodně prostoru k parkování.

Podle mluvčí obchodního centra Olympia Lucie Nedbalové letos zájem lidí o nákupy neklesl. "Lidé nakupují minimálně stejně jako loni. Velká poptávka je po hračkách, spotřební elektronice, knížkách a módních doplňcích a kosmetice," uvedla. Lidé o víkendu nakupovali i v obchodech v centru Brna. "Máme tu plno. Lidé nechávají nákupy na poslední chvíli," řekla prodavačka z obchodu s kosmetikou Jana Dobešová.

Nákupní centrum Vaňkovka navštívilo podle odhadů 60 tisíc lidí. Od pátku prošlo obchody ve Vaňkovce dokonce 180 tisíc Brňanů. "Počty jsou skoro stejné jako v loňském roce. Poslední víkend před Vánocemi přišlo stejně jako loni nejvíce lidí. Zájem je zejména o moderní elektroniku, například inteligentní telefony," řekl ředitel centra Martin Kondrát.

Pořídit vánoční dárky, připravit pohoštění i nutnou výzdobu bude českou rodinu letos v průměru stát podle ankety GE Money Bank téměř 28 tisíc korun, před dvěma lety to bylo více než 31 tisíc korun. Letos prý lidé zaplatí méně za výprodeje a jídlo a pití, naopak více chtějí utratit za dárky.

Desetina Čechů nakupuje podle průzkumu agentury GfK vánoční dárky až na poslední chvíli. Největší část zákazníků (62 procent) je vybírá v říjnu nebo listopadu. Atraktivním obdobím pro nakupování je také doba po Vánocích. Na 44 procent spotřebitelů v souvislosti s pořízením vánočních dárků uvažuje o možnosti využití povánočních výprodejů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ