Česká obchodní inspekce (ČOI) od počátku roku do poloviny června obdržela od zákazníků 10 912 stížností na chování obchodníků. Jejich počet přitom výrazně vzrostl. Za celé první pololetí loňského roku jich bylo přibližně o tisíc méně. Zhruba desetiprocentní meziroční nárůst stížností zaznamenala inspekce i v celém loňském roce.
"Spotřebitelé si více všímají a upozorňují na porušování zákonů podnikateli v oblasti obchodu a služeb," okomentovala nárůst mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.
Největší množství stížností, zhruba čtvrtina, se týkalo reklamací. Podle Fléglové si však lidé v tomto případě stěžují zbytečně. "Rozhodnutí prodávajícího o reklamaci, její zamítnutí nebo způsob vyřízení nemůže ČOI ovlivnit ani postihnout," uvedla. V těchto případech se podle ní lidé musejí domáhat svých nároků soudní cestou, tedy podáním žaloby.
Nejčastěji posílají lidé inspektory ČOI na kontrolu internetových obchodů, zprostředkovatele nebo poskytovatele úvěrů z nebankovního sektoru a také na pořadatele předváděcích akcí. Zvláště poslední možnost je v posledních letech pod velkou kritikou médií i spotřebitelských organizací. Předváděcí akce se totiž vyznačují agresivním nabízením zboží převážně starším lidem, kteří jsou i několik hodin drženi na odlehlých místech a organizátoři akcí jim předvádějí předražené zboží, jež seniorům za pomoci psychického nátlaku nutí. Lidé pak uzavírají smlouvy, aniž se podrobně seznámí s podmínkami. "V řadě těchto případů je bez šance prokázat porušení zákona i orgán dozoru, neboť nemůže ochránit spotřebitele před jejich vlastní nepozorností, neznalostí ani přílišnou důvěřivostí," upozorňuje Fléglová.