Obezita snižuje plat. Až o osmnáct procent, varuje OECD

Ekonomika
9. 6. 2014 18:10
bez popisku 639182
bez popisku 639182

Češi patří mezi ekonomicky vyspělými národy k těm nejtlustším. Celkem v Česku žije 17,4 procenta obézních obyvatel. Hůře jsou na tom už jen Američané, Australané, Islanďané, Maďaři a Kanaďané. Vyplývá to z nejnovějšího srovnání zveřejněného Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

Češi jako celek tak zaujímají v OECD šesté nejhorší místo. O něco lépe jsou na tom podle zveřejněných dat čeští muži. U nich lékaři naměřili obezitu "jen" v 17,3 procenta případů. V žebříčku jsou na devátém místě. Obézních žen je v Česku 17,5 procenta a v "bodování národů" jsou šesté.

Index tělesné hmotnosti označovaný zkratkou BMI umožňuje vypočítat, zda člověk trpí nadváhou, nebo naopak podvýživou

Délka dožití je přitom podle OECD u obézních lidí o osm až deset let kratší než u těch štíhlých. "U osoby s nadváhou, která dosahuje průměrné výšky, se zvyšuje riziko úmrtí přibližně o třicet procent za každých patnáct kilo nadváhy," konstatuje se ve zprávě OECD.

Podle OECD má obezita dopad i na ekonomiku společnosti. "Obézní lidé generují vyšší náklady na zdravotní péči než normálně vážící lidé a tyto výdaje disproporčně rostou se zvyšujícím se stupněm BMI (stupnice, podle které se měří nadváha - pozn. red.)," píše OECD. Výdaje na zdravotnictví podle ní obezita ve vyspělých zemích navyšuje o jedno až tři procenta.

Neblahý vliv má i na samotné lidi s nadváhou, protože je u nich prý menší pravděpodobnost, že seženou práci. "Obézní lidé vydělávají v průměru méně než lidé s normální váhou," uvádí studie OECD. Mzdy prý podle průzkumu mívají nižší až o osmnáct procent.

Nadváha se přitom podle studie v mnoha zemích OECD zvyšuje přibližně od osmnáctého století, což má souvislost se zlepšujícími se životními podmínkami. Prudký nárůst byl ovšem zaznamenaný v osmdesátých letech minulého století, ve kterých nadváha rostla dvakrát až třikrát rychleji než v předcházejících sto letech. Před rokem 1980 byl stupeň obezity (BMI) v průměru někde pod deseti procenty. "Od té doby se zdvojnásobil nebo ztrojnásobil a v téměř polovině zemí OECD má nadváhu padesát nebo více procent populace," uvádí OECD.

Sedmero nejobéznějších národů                       (Zdroj: OECD)

Spojené státy   28,5        
Austrálie           21,3
Island                21
Maďarsko         20
Kanada             17,7
Česko               17,4
Řecko               17,3

Sedmero nejméně obézních národů
Jižní Korea  2,1
Švýcarsko   8,1
Itálie           10
Norsko        10
Švédsko      11
Nizozemí     11,4
Chile           12,1

 

Pozn.: Čísla neuvádějí počet všech lidí s nadváhou, pouze těch, kteří mají rozsah BMI vyšší (u Evropanů od 30 kg/m2, u Asiatů 27,5kg/m2), a jsou tedy obézní.

Autor: - pcl -Foto: ČTK/Földeši Miroslav

Další čtení

ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ