Objem zadržených nadměrných odpočtů k DPH se ke konci února zvýšil na 5,1 miliardy korun, což je nejvyšší částka od konce května 2016. Vyplývá to z údajů, které poskytla finanční správa.
"V rámci analytické činnosti byly v daném období zjištěny vyšší nesoulady v uplatňovaných nadměrných odpočtech. Z tohoto důvodu bylo v rámci standardní činnosti správců daně přistoupeno k prošetření těchto rozdílů. Vzhledem k mlčenlivosti nelze poskytnout žádné detailnější informace," sdělila správa.
Již dříve upozornila, že dlouhodobě objem zadržených odpočtů klesá. Na konci roku 2014 totiž činil 7,5 miliardy korun. Důvodem dlouhodobého poklesu je podle správy lepší analytické činnost, kontrolní hlášení a cílenější kontroly.
Nadměrný odpočet je fakticky nárok na vrácení peněz od finančního úřadu. Zjednodušeně jde o rozdíl mezi daní z přidané hodnoty toho, co podnikatel prodal, a toho, co podnikatel jako registrovaný pláce DPH nakoupil. Vzniká například tak, že v daném zdaňovacím období firma nakoupila více zboží a služeb, než ho prodala.
Nadměrný odpočet u DPH přitom bývá nejčastější příčinou postupu k odstranění pochybností na základě daňového řádu. V jeho rámci plátce DPH musí prokazovat důvody vzniku a oprávněnost nadměrného odpočtu. Pro plátce DPH takové řízení znamená citelnou zátěž, spočívající v zadržování peněžních prostředkům, která může vést i k likvidaci firmy.
Zadržování nadměrných odpočtů trvá obvykle řadu měsíců, v některých případech i let. V případě ověření jeho správnosti potom náleží plátcům DPH finanční kompenzace v podobě úroku.
"V posledních týdnech začal správce daně sám dobrovolně vracet úroky ze zadržených odpočtů. Ale ten subjekt si o tom musí říct, ale nicméně, když si řekne, tak je dostane. Takže škody za toto nepřiměřené řízení začnou narůstat," upozornil daňový expert Apogeo Jiří Žežulka.
V zákoně je možnost kompenzace ukotvena od roku 2015. Novela daňového řádu v loňském roce zvýšila kompenzace na repo sazbu ČNB zvýšenou o dva procentní body. Kompenzace by přitom měly být poskytnuty od čtvrtého měsíce jejího trvání. Na druhé straně byly také do zákona vloženy důvody, při kterých zmíněná lhůta neběží. V některých případech tak může být kompenzace vyplácena až později.
"Správci daní v případě zadržovaných odpočtů přiznávají a jimi přiznané úroky hradí vždy v těch případech, kdy jim to ukládají buď rozhodnutí správních soudů, nebo pokud jsou splněny zákonné podmínky," uvedla finanční správa. Pro případy před rokem 2015 pak existuje metodický pokyn, který v sobě obsahuje judikaturu správních soudů. Jejich rozhodnutí mimo jiné vedly k tomu, že do zákona byla kompenzace začleněna.
Objem vyplacených úroků ze zadržovaných odpočtů nelze podle správy samostatně vyčíslit. "V automatizovaném daňovém informačním systému jsou evidovány "úroky z vratitelného přeplatku", "úroky z neoprávněného jednání správce daně", "úroky z daňového odpočtu", na stejném druhu příjmu "Příslušenství daní", pod stejným zúčtovacím symbolem, bez možnosti rozlišení na jednotlivé paragrafy zákona. Nelze tudíž samostatně vyčíslit částku úroku jen za 'zadržení' nadměrného odpočtu DPH," uvedla správa.