Obrat e-shopů letos stoupne o 15 procent

Ekonomika
21. 1. 2014 11:40
Češi v minulém roce na internetu nejčastěji nakupovali oblečení a boty, počítače a hardware a mobily. Před Vánoci také hračky, knihy a oblečení (ilustrační foto).
Češi v minulém roce na internetu nejčastěji nakupovali oblečení a boty, počítače a hardware a mobily. Před Vánoci také hračky, knihy a oblečení (ilustrační foto).

Obrat internetových obchodů v letošním roce stoupne o dalších 15 procent. Loni Češi v e-shopech utratili celkem 70 miliard korun. Tržby za zboží stouply meziročně o 16 procent na 50 miliard korun. Za služby lidé utratili na internetu o 11 procent víc, celkem 20 miliard korun. Vyplývá to z údajů Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Dosud asociace obrat sektoru služeb nezveřejňovala.

"Rok 2013 hodnotí e-obchodníci jako úspěšný. Zatímco celý maloobchod stagnoval nebo rostl pouze mírně, na internetu se podařilo pokračovat v růstu. Především vánoční období, které začalo letos díky intervenci ČNB nabírat na obrátkách již v listopadu, bylo opravdu úspěšné," uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Devizová intervence ČNB v listopadu podle něj sice uspíšila předvánoční sezonu, ale celkové vyhodnocení bude vidět až za první pololetí 2014, kde pravděpodobně bude znát, například u bílé techniky, pokles.

Češi nejčastěji on-line nakupovali oblečení a boty, počítače a hardware a mobily. V předvánočním období pak hračky, knihy a oblečení. Z průzkumu APEK vyplynulo, že 73 procent uživatelů internetu nakupuje on-line alespoň jednou za tři měsíce, jen tři procenta uživatelů nemají zkušenost s nákupem na internetu.

Podle výzkumů asociace koupilo alespoň jeden vánoční dárek on-line 76 procent uživatelů internetu. Typickým zákazníkem tuzemského e-shopu je muž ve věku 25 až 34 let se středním nebo vyšším vzděláním. Podle Vetyšky je zajímavé, že nejpopulárnější jsou nákupy mezi obyvateli největších a nejmenších obcí.

"Na jedné straně využívají nakupující z největších měst širokých možností doručení zboží. Na straně druhé potom obyvatelé nejmenších obcí využívají toho, že na internetu seženou vše, co ve svém okolí nenajdou, a nemusejí kvůli tomu podstupovat dlouhé cesty do větších měst," dodal Vetyška.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ