Jeden z největších developerů v Česku, nadnárodní realitní společnost Orco Property Group, požádal v Paříži o soudní ochranu před věřiteli. Cílem firmy je urychlit strategickou a finanční restrukturalizaci. Firma to uvedla v dnešní tiskové zprávě.
Poprvé v historii musela firma obchodovaná na pražské burze zažádat o ochranu před věřiteli. Nutno dodat, že pokud tento krok nějaká firma učiní, v konečném důsledku na to doplatí její akcionáři. Výjimkou pravděpodobně nebude ani tento případ. Zřejmě největším akcionářem Orka je Investiční společnost Prosperita z Orlové na Karvinsku, která v březnu oznámila, že ve firmě kontroluje kolem pěti procent.
Pražská burza ihned po zveřejnění zprávy pozastavila obchodování s emisí akcií Orco a dluhopisů Orco. Obchodování by mělo být obnoveno v pátek, pokud burza neobdrží další zásadní informace.
Čištění realitního trhu bude pokračovat
Podle generálního ředitele realitní společnosti Century 21 Aleše Mazgaje nebudou mít problémy Orka na ceny nemovitostí v Česku výrazný dopad.
„Je to určitě varovný signál pro realitní trh v tom smyslu, že krize ještě zdaleka nekončí, naopak dá se očekávat, že toto čištění trhu ještě bude pokračovat. Nicméně na ceny nemovitostí obecně tato událost mít vliv nebude, dotkne se především samotných akcionářů Orka a zřejmě i firem, které jsou na Orco obchodně navázány. Zajímavá však nyní může být nabídka nemovitostí, které Orco prodává, zřejmě bude chtít prodej svých nemovitostí co nejvíce urychlit," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Orco uvedlo, že se potýká s problémy při realizaci plánovaného odprodeje majetku, právě v důsledku situace na realitních trzích. Potíže ale pociťuje i při splácení půjček, které mají některé součásti skupiny. Podle mluvčí společnosti Petry Zdeňkové firmě bankrot nehrozí. "Podle francouzské procedury se soudní ochrana dává pouze firmám, které prokážou, že jsou solventní, tedy nečelí bankrotu," uvedla.
"S podporou soudní ochrany před věřiteli získá management čas na to, aby mohl obnovit finanční zdraví firmy a pokročit v jednání, která jsme začali s našimi finančními partnery," poznamenal generální ředitel Jean-François Ott.
Největším plánovaným projektem firmy je bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do kterého chce postupně investovat přes 70 miliard korun. Z velkých projektů Orka se letos plánovalo dokončení projektu Slunečný vršek v Praze 10 či Citadela v Praze 4. Dokončeno mělo být také 135 bytů v lokalitě Plachta v Hradci Králové.
Akcie ztratily za poslední rok 90 procent
Firma již v průběhu loňského roku pozastavila nákup nových projektů, propustila asi 220 zaměstnanců a uzavřela některé kanceláře. Koncem února vytvořili drobní akcionáři Orka sdružení SOS Orco s cílem ochránit své investice.
Předseda organizace Luboš Smrčka dnes uvedl, že jeho sdružení bude na valné hromadě na konci dubna požadovat změnu vedení firmy. Připustil rovněž, že žádost o soudní ochranu byla nezbytným krokem k tomu, aby nedošlo k okamžitému zhroucení firmy.
„Nelze to vyloučit, ostatně neustálé oddalování zveřejnění výsledků společnosti za loňský rok tomu nasvědčuje. Avšak neumíme si představit, že by k tak razantnímu zhoršení situace, jaké nastalo během posledních několika měsíců, mohlo dojít bez toho, že by se management dopustil celé série - slušně řečeno - neomluvitelných pochybení," řekl Smrčka.
Akcie společnosti ztratily na pražské burze v průběhu loňského roku víc než 90 procent své hodnoty, v polovině března byly na den z burzy staženy. Následující den se sice obchodování obnovilo, pád hodnoty akcií však pokračoval.
Společnost by měla v následujících dnech zveřejnit své hospodářské výsledky za rok 2008, podle analytiků půjde o ztrátu přesahující 2,5 miliardy Kč. V průběhu dneška by také firma měla zveřejnit svou strategii pro další provoz.
Foto: Karel Šanda, orco.cz