Úřední šiml
Očima expertů: škrty ve státní správě. Který úřad zrušit?
26.01.2014 09:35
Ušetří se zrušením některých státních úřadů? A pokud ano, které by měly jít na řadu jako první? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Kohouta a Aleše Michla, odboráře Víta Samka, zástupce Pirátů Iva Vašíčka a dalších zajímavých osobností.
Budoucí ministr financí Andrej Babiš slibuje, že bude ministerský úřad řídit jako firmu. Prý se dočkáme výrazných úspor ve státní správě a škrty se rozhodně nebudou týkat jen ministerstva financí. Podle ekonoma Raiffeisenbank a Babišova poradce Aleše Michla se dá jen na chodu ministerstev ušetřit klidně i desítky miliard. A svůj "úsporný recept" nám sdělil při rozhovoru pro Peníze.cz: "Když bude elektronický rozpočet, tak se můžou udělat programy, které budou porovnávat jednotlivé výdaje ministerstev a upozorňovat na úřady, které si sjednávají předražené služby." Řada odborníků je však přesvědčená o tom, že bez nekompromisního rušení některých přebytečných úřadů se ve státní správě příliš neušetří.
Škrtat je potřeba. Ale kde?
Zrušit přebytečný úřad se jistě vyplatí, ale který je přebytečný? Podle jakého klíče by se mělo postupovat? Koho poslat jako prvního na "porážku"? Nebo ještě jinak: která činnost, z těch, jež zajišťují státní úřady, je zbytná? Kterou by stejně dobře mohli dělat soukromníci, aniž by tím utrpěl chod státu?
Jisté je jedno: ani šetření nesmí být nepromyšlená hurá akce. Jsou jistě instituce, které by zasloužily spíš víc peněz a víc lidí - stačí se podívat na to, co všechno mají na starosti v České obchodní inspekci. Hned se nabízí otázka, jestli může zvládat svoje úkoly na jedničku...
Jak se na otázku úspor ve státní správě dívají ekonomové, odboráři a zástupci malých neparlamentních stran? Pokud by se mělo šetřit zrušením nějakého státního úřadu, který by to podle nich měl být a proč?
Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank
Kdybych byl schopen říct od svého stolu ekonomického analytika, které úřady (či kupříkladu výzkumné ústavy) by stály za zrušení, jistě by to už řekl někdo fundovanější přede mnou. Správný postup bude takový, že ve státní správě proběhne externí procesní audit, jenž doporučí, které činnosti lze zrušit bez náhrady, které zjednodušit a které ponechat beze změny. Na základě těchto doporučení zváží vláda také politické aspekty a podle míry své politické odvahy udělá řez. Na Slovensku za Dzurindovy vlády se taková akce povedla.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.finmag.cz a jehož autorem je Ondřej Tůma, čtěte ZDE.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.