Budoucí premiér Jan Fischer by měl jít při hledání cesty z hospodářské krize cestou společenského a sociálního konsenzu a do diskuze zapojit zástupce co nejvíce odvětví. Uvedl to pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula, který v rozhovoru odpovídal na otázky týkající se chystané demonstrace odborářů. Ta proběhne 16. května na Hradčanském náměstí.
Chcete demonstrací upozornit na nějaké konkrétní aspekty, které podle vás souvisí z hospodářskou krizí?
Ano, jedná se hlavně o připravovaný návrh zákoníku práce, který byl vládou v demisi puštěn do legislativního procesu. Myslíme si, že obsahuje věci, které nemají nic společného s flexibilitou pracovního trhu, ale spíš se zneužitím slabšího postavení zaměstnance na něm. Například známý návrh na zavedení výpovědního důvodu, který v podstatě ani žádný výpovědní důvod nemusí obsahovat, považujeme za příklad přílišné flexibility bez jakékoliv ochrany zaměstnance. To není vyvážený stav, jak ostatně už potvrdil i ústavní soud.
Co dalšího vám vadí?
Druhým problémem je návrh zákona o penzijním spoření, který vláda také již schválila a pustila do legislativního procesu. Také v tomto případě si myslíme, že jde o zneužití současného stavu. Existuje totiž obrovské nebezpečí, že by lidé při obdobných krizích, jako je tato, přicházeli o své penzijní úspory, které mají dosud ochráněny před inflací. Nevidíme důvod, proč by tomu tak nemělo být i nadále a myslíme si, že lidé by měli dát najevo, že takovýto způsob neochrany před krizí není v jejich zájmu.
Můžete uvést nějaký konkrétní příklad zneužívání hospodářské krize firmami?
Někteří zaměstnavatelé například hodlají zaměstnancům vyplácet pouze určitou procentuální část platu. Zbytek by potom představoval bezúročnou půjčku zaměstnavateli, splatnou do konce roku. To vše bez jakéhokoliv smluvního podkladu.
Řada firem už také začala jednat se zaměstnanci o práci za minimální mzdu. Každý si dokážeme představit, jak těžké je s takovým platem vyjít. Lidem, kteří se rozhodují mezi nezaměstnaností a minimální mzdou, však logicky často nic jiného nezbude. A podobných příkladů bych mohl uvést celou řadu.
Kdo všechno se demonstrace zúčastní a jak vysokou účast zhruba očekáváte?
Účastnit se nebudou pouze lidé z České republiky, ale také kolegové z Maďarska, Itálie, severu Evropy, ale také z Německa. Co se týká počtu, tak jsem přesvědčen, i na základě čísel, které mám osobně k dispozici o předpokládané účasti z OS KOVO, že to bude zatím největší demonstrace. My samozřejmě nestanovujeme, kolik lidí má přijít. Budeme ale rádi, když svůj názor přijde vyjádřit co nejvíce z nich.
Současnou vládu v demisi za její legislativní aktivity kritizujete. Co očekáváte od budoucí vlády designovaného premiéra Jana Fischera?
Očekáváme především hledání celospolečenského konsenzu. Jde o to, jak se budeme chránit před nejhoršími důsledky krize a jak ochráníme ty nejslabší, kteří ji nezpůsobili, ale nejvíc jí trpí. Věřím, že vláda pana premiéra Fischera bude mít ochotu a zájem na hledání sociálního spojení všech hlavních aktérů. Kromě zaměstnavatelů a zaměstnanců chceme do diskuze zapojit i bankéře a důležité osoby politického života v České republice. Není dobrá cesta, když se "vysekne" několik ekonomů, kteří hledají nějaké řešení, protože ti potom nemají provázanost s dalšími problémy.
ČTĚTE TAKÉ: Odboráři chystají obří demonstraci proti dopadům krize
Ilustrační foto: Robert Sedmík