Odboráři v peněžnictví vyhlásili stávkovou pohotovost

Ekonomika
14. 11. 2017 18:39
Banka (ilustrační foto).
Banka (ilustrační foto).

Odborový svaz pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví (OSPPP) dnes na shromáždění členů vyhlásil stávkovou pohotovost zaměstnanců bank, pojišťoven a zdravotních pojišťoven. Uvedl to předseda svazu František Hupka. Důvodem je podle svazu neochota zaměstnavatelů uzavřít se zaměstnanci kvalitní rámcovou kolektivní smlouvu. Svaz bank a pojišťoven sdělil, že tomuto gestu nerozumí. OSPPP má asi 8000 členů v sektoru, který zaměstnává desítky tisíc pracovníků.

"Chceme přimět zaměstnavatele, aby změnili postoj k vyjednávání. Protesty budou probíhat na jednotlivých pobočkách podle toho, jak se do nich lidé zapojí a jak budou ochotni nastavovat vlastní kůži. Nebudou to akce, které by nyní měly ohrozit chod poboček. Pošleme dopisy managementu firem, Svazu bank a pojišťoven, budeme se snažit s nimi setkat," vypočetl Hupka konkrétní projevy stávkové pohotovosti.

OSPPP uvedl, že se již delší dobu snaží vyjednávat s managementem bank a pojišťoven slušné mzdové podmínky a eliminovat extrémní fluktuaci, jejímž důvodem je přetěžování zaměstnanců a zhoršující se mzdové podmínky. Ty jsou podle něj v příkrém rozporu se zvyšujícími se zisky, které tyto firmy vykazují na úkor zaměstnanců.

"Svaz bank a pojišťoven se snažil s OSPPP vyjednávat na všech možných úrovních. Naposledy skrze zprostředkovatele určeného ministerstvem práce a sociálních věcí. Toto jednání se uskutečnilo v polovině října. Přestože přineslo dílčí výsledek, OSPPP se rozhodl v něm nepokračovat. Očekávali jsme tedy, že přijde se svým návrhem formátu jednání. Místo toho jsme svědky vyhroceného gesta, kterému nerozumíme," uvedl předseda představenstva svazu Zdeněk Šimek. "Nadále jsme připraveni o kolektivní smlouvě vyššího stupně vyjednávat a hledat její kompromisní podobu pro obě strany," dodal.

"O rámcové kolektivní smlouvě vyššího stupně, která zastřešuje podmínky smluv v celém sektoru, jednáme se zaměstnavateli neúspěšně již 14 měsíců," uvedl v pondělí Hupka. Svaz podle něj doporučil svým vyjednávačům, aby chtěli v příštím roce zvednout platy pro zaměstnance o 15 procent. Návrhy zaměstnavatelů na zvýšení mezd často jen kopírují inflaci, podotkl. Zdůraznil, že tyto kroky mají pomoci především pracovníkům s nejnižšími příjmy.

Podporu OSPPP dnes vyjádřila Českomoravská konfederace odborových svazů. "Je to na vás. Dejte najevo, že stojíte za svým odborovým svazem," vyzval odboráře předseda konfederace Josef Středula.

Z dat ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že nejvyšší platy v soukromé sféře měli v prvním čtvrtletí lidé pracující právě v peněžnictví a pojišťovnictví. Takzvaný medián, tedy střední hrubá mzda, která dělí platy na dvě stejné poloviny a podle analytiků mnohem více než průměrná mzda odpovídá reálným příjmům obyvatel, u nich dosahoval 35.319 korun. To výrazně převyšuje celostátní mzdy, neboť medián v podnikatelské sféře činil 19.303 korun.

Mzdy v sektoru rostou podle Šimka podobně jako v jiných odvětvích. Kumulovaný růst v sektoru za uplynulé tři roky činil téměř devět procent. Celkový průměr ve všech odvětvích byl pak zhruba desetiprocentní, dodal.

Autor: ČTK Foto: ČTK , KEYSTONE/MARTIN RUETSCHI

Další čtení

ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ