Odměny vedení podle výsledků využívá většina firem

Ekonomika
15. 8. 2016 14:29
Manažeři nejčastěji získávají měsíční bonusy (ilustrační foto).
Manažeři nejčastěji získávají měsíční bonusy (ilustrační foto).

Systém odměňování členů vedení společností na základě ekonomických výsledků využívá stále více firem. Zatímco v roce 2013 to bylo 52 procent, loni 71 procent společností. Vyplývá to ze zprávy centra Deloitte Corporate Governance a Czech Institute of Directors.

Manažeři nejčastěji získávají pevně stanovené měsíční bonusy (54 procent), odměny za dosažení dlouhodobých cílů náleží čtvrtině z nich.

"Průzkum ukázal, že velká část firem stále neklade dostatečný důraz na členy svých orgánů a jejich efektivní fungování, zejména pokud jde o jejich odměňování, systematické vzdělávání nebo formální systém obsazování členů orgánů do funkce," uvedl ředitel Deloitte Corporate Governance Centra Jan Spáčil. Pozitivně se ale podle něj vyvíjí oblast trestní odpovědnosti a korupce, kde společnosti přijímají dostatečná opatření, která rizika s nimi spojená eliminují.

Téměř dvě třetiny společností nemají formální systém pro personální obsazování členů orgánů do funkce. Pouze 29 procent firem zavedlo opatření, která se dokážou vypořádat s náhlým odchodem klíčového člena orgánu tak, aby nebyla paralyzována celá společnost.

Volí preventivní opatření

Firmy naopak nepodceňují riziko trestní odpovědnosti právnických osob, 69 procent z nich přijalo preventivní opatření a kontrolní mechanismy s cílem minimalizovat rizika s tím spojená. Nejčastěji volí systém rotace členů představenstva či jednatelů (70 procent) a zaměstnanců (68 procent) nebo sázejí na revizi podvodů provedenou nezávislými poradci (38 procent).

Společnosti podle průzkumu loni věnovaly pozornost protikorupčním opatřením i opatřením proti vzniku podvodů. Nejčastěji formou edukace v rámci školení a kurzů zaměstnanců i managementu.

Více než polovina společností využívá při ročním hodnocení manažerů interní zdroje, bezmála třetina respondentů výkonnost členů správních orgánů nehodnotí. "Hodnocení na základě externích poradců nevyužívá žádná společnost, což je opravdu s podivem, vzhledem k tomu, že v zahraničí je taková praxe běžná," upozornila výkonná ředitelka Czech Institute of Directors Monika Zahálková.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ