Daňová skupina uvnitř ODS navrhuje snížit daň z příjmu na 19 procent pro firmy, a to zřejmě již od příštího roku. Stejná sazba by se měla vztahovat i na zaměstnance, ale vypočítávat by se měla z hrubé mzdy, a nikoli z takzvané superhrubé, jak předpokládá nynější vládní návrh reformy veřejných rozpočtů. "Uvažujeme o zavedení těchto sazeb od 1. ledna 2008," řekl po jednání skupiny poslanec a daňový expert ODS Michal Doktor.
Občanští demokraté se ve čtvrtek radili právě o tom, s jakou variantou svých daňových návrhů půjdou do koaličních jednání. Schůzky se účastnil i premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, který však nic komentovat nechtěl.
Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob k tomu uvedl, že úřad bude komentovat až ty návrhy, které padnou v legislativním procesu, tedy ve druhém čtení ve sněmovně. "Všem, kteří požádali ministerstvo financí, aby jim kvantifikovalo jejich návrhy, jsme vyhověli, a komentovat budeme ty návrhy, které oficiálně padnou během legislativního procesu," uvedl Jakob.
Podle analytika HVB Bank Pavla Sobíška by navrhovaná varianta ve srovnání s původním návrhem znamenala výrazný propad v daňových příjmech, bez ohledu na případné zrušení některých odečitatelných položek. "Snížení daňových příjmů by snad bylo možné částečně kompenzovat výrazným snížením slev na dani z příjmů fyzických osob, což by ale znamenalo učinit daňový systém méně výhodný pro nižší příjmové skupiny a pro rodiny s dětmi," uvedl. "Takové řešení je politicky těžko průchodné," dodal.
Do hry se podle jeho slov může dostat varianta vypustit z reformního batohu daňový pilíř úplně. "Ekonomicky by takové řešení bylo přinejmenším krátkodobě myslitelné. Politicky by se ale jednalo o zřejmou prohru ODS," uvedl Sobíšek.
Dosavadní vládní návrh počítá u zaměstnanců sice s patnáctiprocentní sazbou, ovšem ze superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na pojistné. Skutečné zdanění by v takovém případě činilo zhruba 23 procent. Firmám chce kabinet snížit daně na 19 procent až od roku 2010.
Lidovec Jan Kasal již dříve uvedl, že pokud bude ODS naléhat na rychlý pokles daní podnikům a výrazné zdražení potravin vyvolané vyšší DPH, navrhne zase on u daně z příjmů občanů čtyři sazby a vyšší progresi. Dohoda v koalici bude tedy velmi obtížná. Pokud se ji najít nepodaří, může to znamenat nejen krach reformy, ale i celé nynější vládní sestavy.
Doktor uvedl, že varianta, kterou dnes občanští demokraté vybrali, i nadále počítá se zrušením odečitatelných položek. O změnách u daně z přidané hodnoty bude podle něj ODS jednat s koaličními partnery. "Není nic, co bychom považovali za svoji prioritu. Považujeme za korektní nejdříve vnímat názory koaličních partnerů," zdůraznil. ODS bude také chtít, aby ministři šetřili ve svých resortech.
Materiál nyní občanští demokraté předají ministerstvu financí. "S tím, že už budou provedeny kvalifikované propočty pracující s odpočitatelnými položkami. Necháme kvalifikovat dopad na jednotlivé sociální skupiny, inflační vlivy a tak dál," řekl Doktor. Čeká, že jednání s koaličními partnery začnou v srpnu.
Vládní návrh zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů má za sebou takzvané první čtení, dolní komora o něm definitivně rozhodne v půlce srpna.
Stínový ministr financí sociální demokracie Bohuslav Sobotka na čtvrtečním dopoledním setkání s novináři v Poslanecké sněmovně řekl, že ČSSD nebude lákat žádné "přeběhlíky" z řad koaličních poslanců, kteří by hlasovali proti reformě.
ČSSD by podle něj neměla mít s reformou nic společného. Pokud sociální demokracie vyhraje volby, pak podle Sobotky například vrátí do zákona daňovou podporu stravenek, kterou chce naopak nynější vláda zrušit. Bude chtít také zrušit poplatky u lékaře, s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici. Zruší prý i rovnou daň a naopak prohloubí progresi u daně z příjmu.
Foto: archiv