Poslední těžař černého uhlí v Česku skončil v insolvenci. Práci ztratí tisíce lidí. Stát slibuje, že je nenechá na holičkách a podle odpracovaných let jim bude vyplácet 8000 korun měsíčně. Rozpočet může kvůli sanování dolů a záchranné síti pro horníky přijít o 20 miliard korun.
Když se většinovým vlastníkům OKD, skupině Ad Hoc Group (AHG), nepodařilo vymámit od státu miliardy, splnili své hrozby. Minulý týden management podniku poslal OKD do insolvence s návrhem na reorganizaci. Vyvrcholily tak potíže, do nichž se doly dostaly kvůli klesajícím cenám uhlí ve světě, ale i počínání bývalého majitele Zdeňka Bakaly, který z nich odsál desítky miliard.
OKD neměla jinou možnost. Stát totiž odmítl přistoupit na podmínky britských investorů sdružených v AHG. Ta mu v posledních týdnech nabídla jak možnost vstupu do firmy, tak její odkup. Vláda ale obě varianty odmítla jako nevýhodné. Jen za akcie OKD požadovali její vlastníci 120 milionů eur, tedy 3,2 miliardy korun. Jsou přitom prakticky bezcenné.
"Kdyby stát přijal podmínky, jak je představila AHG, bylo by to jen důkazem, jak slabá je jeho pozice. Když AHG nevyšla varianta prodeje OKD státu, byla cesta vyhlášení insolvence s návrhem na řešení cestou reorganizace tou nejlogičtější," řekl Faktoru S analytik Petr Hlinomaz.
Nejnovější informace z rukou Faktoru S si můžete přečíst již od 12. května na stáncích!