Jan Světlík a Pavel Filipčík z představenstva Vítkovice a. s. mají dle rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě zaplatit 225 milionů korun za nestandardní nákup Spojených sléváren v roce 2008. Sdělil to mluvčí společnosti KKCG Dan Plovajko. Světlík i Filipčík se proti rozsudku odvolají.
Žalováni byli původně všichni členové představenstva Vítkovic. Mluvčí soudu Dalibor Zecha řekl, že soud ale odsoudil jen Světlíka s Filipčíkem, kteří jednání o nákupu firmy dokončovali. "Důkazní břemeno je na straně žalovaných a tito dva neprokázali, že v tomto případě jednali s péčí řádného hospodáře," řekl Zecha. Tržní hodnota sléváren podle soudu nebyla v uvedené výši.
Světlík a Filipčík by měli uvedenou sumu zaplatit z vlastních zdrojů společnosti Vítkovice a. s. Jejím většinovým vlastníkem je Světlík.
Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group. Tvoří ji firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Patří mezi ně i Vítkovice a. s. Holding zaměstnává 8500 lidí. |
Soud se kauzou zabýval téměř dva roky, žalobu na oba členy představenstva podala společnost KKCG Industry. "KKCG Industry svou žalobou ochránilo všechny minoritní akcionáře Vítkovic, kteří byli jednáním těchto členů představenstva poškozeni a okradeni," uvedla KKCG. Spojené slévárny byly podle KKCG v roce 2008 zcela bezcenné, o koupi rozhodl Světlík.
Podle sdělení společnosti Vítkovice Machinery Group, které ČTK zaslala mluvčí Eva Kijonková, nepravomocný rozsudek nezakládá povinnost Světlíka ani Filipčíka zaplatit jakoukoli částku. "Není pravda, že by vznikla škoda 225 milionů korun společnosti Vítkovice či Vítkovice Holding," uvedla Kijonková. Soud se podle ní dostatečně nezabýval smyslem začlenění slévárenské kapacity do skupiny Vítkovice Machinery Group a odmítl se zabývat názory odborníků, kteří zkoumali samotnou ekonomickou výhodnost transakce.
Nákup se uskutečnil před vypuknutím ekonomické krize. Generální ředitel Vítkovic Světlík už dříve uvedl, že v té době měla firma cenu, kterou za ni Vítkovice zaplatily.
Skupina KKCG, která je menšinovým akcionářem, vede od roku 2005 s vedením a vlastníky Vítkovic řadu sporů. Léta se táhne například spor Světlíka s KKCG a Danielem Beranem o balík akcií Vítkovic, které se miliardář Beran rozhodl prodat KKCG. Světlík tvrdil, že na ně měl předkupní právo, což loni potvrdil Ústavní soud. Původně šlo o 45 procent ze základního kapitálu společnosti, po navýšení kapitálu v roce 2010 představují podíl na firmě 11,25 procenta. Akcie jsou zatím v soudní úschově.
KKCG je mezinárodní investiční skupina s aktivy přes 1,5 miliardy eur (přes 41 miliard korun) a zaměstnávající přes 1500 lidí. Drží podíly mimo jiné ve společnostech Sazka sázková kancelář, Vítkovice a.s., Vítkovice Holding nebo Cestovní skupina Fischer. Kromě ČR působí KKCG na Kypru, Slovensku, v Nizozemsku, Rusku a Gruzii.