Český telekomunikační úřad řeší ročně přes sto tisíc sporů mezi neplatiči a telefonními operátory, při nichž jde o stamiliony korun. Počet těchto sporů kvůli recesi prudce narostl.
Jedná se o další projev prohlubující se krize ekonomiky, kdy nezaměstnanost přesahuje devět procent a prudce roste počet firemních i osobních bankrotů.
"Prostě lidi a podniky nechtějí platit, počet případů, které řešíme, se zvýšil zhruba o patnáct až dvacet procent," řekl časopisu TÝDEN Pavel Dvořák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který spory mezi zákazníky a operátory řeší. Podle Dvořáka počet sporů za minulý rok přesáhl sto tisíc případů, přičemž dlužná částka činí v průměru tři až pět tisíc korun na jednu dlužnou úhradu. "Lidé dluží stovky milionů ročně," dodává Dvořák.
ČTĚTE TAKÉ: Šéfové stran mají na účtech miliony, statisíce i nulu
Ke správnímu řízení u Českého telekomunikačního úřadu se přitom pohledávky operátorů za klienty dostanou až v poslední fázi, kdy už operátor na vymáhání rezignuje. Předtím probíhá několikakolový kolotoč smskových a telefonických upomínek a dopisů, na jehož konci je omezení hovorů či výpověď smlouvy.
Operátoři však narůstající pohledávky vůči zákazníkům připouštějí jen neradi. "To komentovat nebudeme," uvedl Martin Žabka, mluvčí společnosti Telefónica O2, která kvůli špatně vymahatelným pohledávkám loni vytvořila opravné položky ve výši 3,4 miliardy korun. O rok dříve to bylo přitom jen 3,2 miliardy korun.
Nedobytná suma se tak zvýšila o šest procent. Nárůst počtu neplatičů nechtějí příliš komentovat ani další mobilní operátoři T-Mobile a Vodafone.
Celý článek naleznete v časopisu TÝDEN, který je právě v prodeji na stáncích.
Ilustrační foto: archiv TÝDNE