Po orkánu, který se Českem přehnal v noci z 18. na 19. ledna, zůstaly v Česku obrovské škody. Největší pojišťovny odhadují, že svým klientům zaplatí přes jeden a půl miliardy korun za víc než 63 tisíc událostí.
Česká pojišťovna dosud eviduje víc než 36 tisíc pojistných událostí, celkově jich očekává asi 40 tisíc a vyplatí za ně přibližně 800 milionů korun. Kooperativa zatím eviduje přes 16 tisíc škod v celkové výši přes 575 milionů korun. Necelou desetinu z těchto škodních událostí – asi 1300 – tvoří škody na automobilech, které mají živelní pojištění zahrnuté v „povinném ručení“; tyto případy přijdou Kooperativu asi na 25 milionů.
Pojišťovna Generali registruje necelé 3 tisíce škod v celkové výši téměř 90 milionů korun. Pojišťovna Allianz řeší přes dva a půl tisíce pojistných událostí, které ji přijdou na víc než 60 milionů korun, a ČSOB Pojišťovna má nahlášeno asi 1500 škod, za které vyplatí přibližně 65 milionů. Stejný objem pojistných událostí a škod řeší i pojišťovna Uniqa, asi 31 milionů vyplatí Česká podnikatelská pojišťovna.
Celkový účet za orkán ale překračuje pět miliard korun. Vždyť jen v jižních Čechách odhadují lesníci škody na dřevu na 4,1 miliardy, desetimilionové ztráty z lesů hlásí také další české regiony, například Plzeňský kraj nebo Krkonoše. Na likvidaci škod v lesích národních parků vláda uvolnila 116 milionů korun.
Dalších 200 milionů na opravy nepojištěného obecního majetku má k dispozici ministerstvo pro místní rozvoj. O tyto peníze mohly do pondělka 12. února požádat obce, které svůj majetek nepojistily, i ty, které pojištění měly, ale nebyly jim kryty celé náklady na opravy.
Vzrostou sazby? Uvidíme
Okamžitě po skončení větrné smršti se začalo spekulovat o tom, zda vysoké škody nějak ovlivní sazby pojistného. Zatím se podle pojišťoven nic takového nechystá. „Četnost živelních katastrof se však může promítnout do sazeb zajišťoven, a toto navýšení pak musejí zohlednit i pojišťovny,“ konstatuje mluvčí pojišťovny Allianz Alena Janotková.
Zdražování do budoucna nevylučuje ani Mario Böhme, mluvčí pojišťovny Generali: „V celém světě nyní vedou pojistní matematikové a riskmanažeři diskuse o změnách klimatu, a rozhodně se v déledobějším horizontu se změnami sazeb počítat dá.“
Marek Vích z pojišťovny Kooperativa upozorňuje, že v posledních týdnech pojišťovnám způsobily zvýšené škody nejen vichřice v Evropě, ale také mrazy v USA nebo požáry v Austrálii. Zvýšení pojistného je podle něj nevyhnutelné: „Obecně platí, že na rostoucí počet a výši škod musejí pojišťovny samozřejmě reagovat, protože pojištění je uzavřený systém – od počtu a výše škod se odvíjí výše pojistného.“
Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek opakuje, že ČP zatím sazby nezvyšuje. Pojistné se mění jen tehdy, pokud se lidé sami rozhodnou například pro vyšší krytí: „Cenu pojištění ovlivňuje mimo jiné i škodní průběh, zabezpečení, limity plnění, spoluúčast a podobně. Současné smlouvy se nemění, a pokud lidé uzavírají nové, záleží na tom, jak je chtějí mít vypracované.“
Jedinou pojišťovnou, která pro některé případy připouští okamžité zdražení, je ČSOB pojišťovna. „Při pojištění velkých průmyslových rizik, v jehož rámci se posuzuje rizikovost každého obchodního případu, může být už dnes individuálně zohledněno vyšší riziko vichřice,“ konstatuje její mluvčí Jitka Polívková.
ČSOB pojišťovna do budoucna dokonce nevylučuje, že by – pokud by byly vichřice častější - mohlo zdražit pojištění proti poškození větrem. „Možná také budeme muset posoudit možnost určité segmentace míst pojištění,“ dodává Polívková. Česká pojišťovna podle mluvčího Bálka s odstupňovaným pojistným podle „větrnosti“ lokality nepočítá: „Víme, že meteorologové sestavují větrné mapy, ale jejich využití v pojišťovnictví považujeme spíš za sci-fi.“
Foto: Lucie Pařízková