Otevřete peněženky. Velkému zdražování neunikne nikdo

Ekonomika
31. 12. 2012 07:21
Spodní sazba DPH, ve které jsou například potraviny nebo léky, vzroste ze 14 na 15 procent a horní sazba se zvýší z 20 na 21 procent (ilustrační foto).
Spodní sazba DPH, ve které jsou například potraviny nebo léky, vzroste ze 14 na 15 procent a horní sazba se zvýší z 20 na 21 procent (ilustrační foto).

Už jen pár hodin zbývá do počátku ledna, kdy se změní výše daně z přidané hodnoty (DPH). Její spodní sazba, ve které jsou například potraviny nebo léky, vzroste ze 14 na 15 procent a horní sazba se zvýší z 20 na 21 procent. Připlatí si tak všichni, a to bez rozdílu.

Zdražování kvůli změně DPH už oznámili například telefonní operátoři. "K 1. lednu budou naše systémy připraveny na novou základní sazbu DPH," řekl mluvčí Telefóniky Hany Farghali. Podobně jako Telefónica se chystají už od silvestrovské půlnoci kvůli vyšší dani zdražit i další telefonní operátoři. Pokud tak budete chtít po zhlédnutí ohňostrojů volat svým blízkým a popřát jim hezký nový rok, už si připlatíte.

I přes snahy prodejců, aby jim výrobci dodávali zboží levněji, nejspíš zdražování potravin zákazníky nemine (ilustrační foto).Podobně se chystají zdražovat i poskytovatelé dalších služeb. Třeba známý dopravce Student Agency zdraží od 2. ledna jízdné na většině linek s výjimkou těch nejvytíženějších typu Praha - Brno, a to v průměru o pět až deset korun. "Ceny jízdného jsme museli mírně upravit, abychom pokryli veškeré náklady spojené se zvýšením sazby DPH. Pět a deset korun je minimální možné navýšení," uvedla obchodní ředitelka autobusové dopravy Ivana Kašická.

Zdražovat se chystají i další dopravci. Například liberecký dopravní podnik podle Parlamentních listů zvedne v roce 2013 v průměru o 10 až 15 procent cenu jízdného ve vozech městské hromadné dopravy. Důvodem je prý nejen DPH, ale i zvyšující se ceny pohonných hmot. České dráhy, další z dopravců, zvedly kvůli DPH své ceny již v prosinci, kdy začal platit nový jízdní řád.

Zvýšení cen se kvůli dani z přidané hodnoty dotkne i bydlení, energií a potravin. Podle některých zdrojů se však dá očekávat, že zvláště velcí prodejci budou tlačit na výrobce, aby jim dodávali zboží levněji. Zdražování však zákazníky ani přesto nemine.

Nárůst cen přitom bude zdánlivě nízký a téměř nepostřehnutelný. Většina domácností si však kvůli němu připlatí i o stokoruny měsíčně. Podle analytika ČSOB Petra Dufka průměrné výdaje domácností kvůli zvýšení DPH narostou o 80 korun na osobu měsíčně. U čtyřčlenné rodiny by to znamenalo nárůst výdajů o 320 korun měsíčně. "Největší dopad bude na domácnosti zaměstnanců bez dětí, 113 korun na osobu měsíčně," řekl Dufek. Naopak u nezaměstnaných kvůli tomu, že musejí šetřit a méně utrácejí, výdaje vzrostou o 55 korun měsíčně.

Autor: - pcl - Foto: Jiří Benák, Petr Topič / iDNES.cz / Profimedia

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ