Tuzemské hospodářství bude dál řídit především vývoj evropské a světové ekonomiky. Zítra však může oslabit česká koruna. K ledu zamíří penzijní reforma a pravděpodobně i privatizace Letiště Praha.
První vyslovení nedůvěry v historii České republiky nebude mít zásadní dopad na nejbližší vývoj tuzemské ekonomiky. "Nemyslím si, že by to mělo viditelnější dopad na českou ekonomiku. Je ve vleku krize v celé světové ekonomice," uvádí analytik Československé obchodní banky Petr Dufek.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda Mirka Topolánka padla. Rebelové ji potopili
Co po pádu vlády? Topolánek může vládnout do června
Kabinet totiž už největší reformy provedl a k dalším už se příliš nechystal. Zároveň přichystal opatření na zmírnění dopadů světové finanční krize, které měly uchránit tuzemskou ekonomiku. Kroky byly přitom hodnoceny odborníky příznivě. "Byly v běhu opatření na zmírnění krize a bylo by dobré, aby vstoupily v platnost," dodává Dufek.
Další reformní kroky v oblasti penzí a zdravotnictví ale pravděpodobně skončily. Předseda ČSSD Jiří Paroubek už uvedl, že doufá, že vláda v demisi bude tyto zásahy konzultovat se sociálními demokraty. K ledu půjde pravděpodobně také privatizace Letiště Praha. "Bude snaha, aby jednotlivé privatizace byly pozastaveny," odhaduje ředitel správcovské společnosti Key Investments Daniel Brzkovský.
Naopak prodej národního leteckého přepravce ČSA je už rozjetý a nemá k němu výhrady ani ČSSD. Ukončení privatizace by mělo být na podzim letošního roku. Jestli ho Topolánkova vláda dokončí bude záležet na termínu příštích voleb.
Tlak na korunu
Nedůvěra vládě ovšem může zítra ovlivnit investory do české měny. "Finanční trhy jsou často zbrklé a lze předpokládat, že by pád vlády mohl krátkodobě oslabit korunu až k 27,50 koruny za jedno euro," upozorňuje ekonom Vladimír Pikora z Next Finance. Dnes se na konci obchodování prodávalo jedno euro za 26,93 koruny, ale po vyslovení nedůvěry česká měna stihla ještě oslabit na úroveň 27,17 Kč/EUR.
Koruna přitom v minulých dnech posilovala. Pád Topolánkovy vlády by tak podle Brzkovského mohl vést k uzavírání spekulativních pozic. To by vedlo k tlaku na oslabení koruny. "Na koruně si dovedu představit, že reakce být může," dodává Brzkovský. Dlouhodobě ale podle Pikory politika kurz koruny neovlivňuje. "Pokud nedojde k zásadním zvratům v zahraniční a hospodářské politice, bude pokračovat dlouhodobé mírné posilování koruny."
ČTĚTE TAKÉ: Vizitka vlády Mirka Topolánka: reforma, radar i EU
Naopak na pražskou burzu by politická nestabilita vliv mít neměla. "Na akciové obchody, které jsou ve vleku zahraničí, bude vliv zanedbatelný," říká Brzkovský.
Foto: Jan Schejbal, ČTK