Pardubická ERA má dostat zakázku bez soutěže za 850 milionů

Ekonomika
27. 4. 2018 17:39
Pardubická ERA.
Pardubická ERA.

Pardubická ERA, vlajková loď Omnipolu, má letos dostat zakázku bez soutěže za 850 miliónů. Dodávka pasivních sledovacích systémů české armádě je přinejmenším kontroverzní.

Ačkoli sám téměř žádné zbraně nevyrábí, patří mezi největší hráče na trhu zbrojařských zakázek. Řeč je o Omnipolu, který české armádě dodává obranné systémy za miliardy korun. Nyní sice už jen v roli zprostředkovatele, ale strategické armádní zakázky získává stále. Bez ohledu na to, kdo zrovna ministerstvo obrany vede.

V současné době se například v tichosti připravuje dodávka pasivních sledovacích systémů v hodnotě 850 miliónů Kč včetně DPH. O obchodu zatím mlčí Ministerstvo obrany i monopolní dodavatel - firma ERA. Zakázka už ale dostala své katalogové číslo od Ministerstva financí ČR.

Pardubická ERA je součástí holdingu Omnipol a je s ním propojena i personálně. Předsedou představenstva společnosti ERA je viceprezident Omnipolu pro obchod Milan Jurek. ERA vznikla z původní Tesly a do české armády již dlouhá desetiletí dodává pasivní radiolokátory. Společnost vyrábí sledovací technologie pro řízení letového provozu, letištní provozy a pro oblasti vojenství a bezpečnosti. Firma, jejíž lokátory údajně dokáží zaměřit i americké neviditelné letouny, dodala do 48 zemí světa již přes 100 takových systémů.

V reálném konfliktu je ale použití pasivních sledovacích systémů velmi diskutabilní, protože je systém protiopatření protivníka může zbavit účinnosti. Pasivní systémy jsou také mylně vydávány za alternativu k protiletadlovým aktivním radarům, ačkoli samy nemají žádnou schopnost aktivně zjistit objekt nebo cíl. Jsou pouze schopné zachytit signál, vysílaný pozemním či leteckým prostředkem.

ERA má nadstandardní vztahy i s Ruskem. V roce 2014 získala strategickou zakázku z Kremlu, když byla pověřena sledováním letového provozu na letišti v Soči při zimních olympijských hrách. Omnipol navíc do Ruska vyváží velké investiční celky.

I v minulosti stál Omnipol za vyzbrojovacími obchody bez výběrového řízení, za všechny zmiňme nechvalně známý nákup stíhaček Grippen. Klíčový průlom Omnipolu ale přišel o desetiletí dříve, kdy zprostředkoval přes svou dceřinou firmu Zenit výměnu nejmodernějších nadzvukových letounů ve výbavě Českých vzdušných sil - letounů MiG-29 za polské záchranářské vrtulníky W3A Sokol. Polské vrtulníky pak generovaly pro Omnipol trvalý profit, protože Zenit zajišťoval dlouhá léta jejich servis.

Autor: - red -Foto: , ČTK/Vostárek Josef

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
Budvaru se zvýší cena v USA, čeká pokles poptávky. Ale hlavní trhy má jinde.

Americká cla zvýší cenu Budvaru v USA. Čeká se pokles poptávky

Ekonomika
15. 7. 2025

Bavlna – co ovlivňuje její ceny na burzách?

Ekonomika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ