Investiční skupina Penta dnes představila nabídku na záchranu loterijní společnosti Sazka. Nabízí, že na záchranu loterijní firmy vynaloží miliardy korun. Další stovky milionů by šly sportovním svazům, které jsou akcionáři Sazky. Za to ovšem Penta požaduje stoprocentní podíl v Sazce.
Nabídku dnes Penta představila zástupcům akcionářů a některých sportovních svazů, které jsou členy Českého svazu sportovní výchovy (ČSTV), což je největší akcionář Sazky.
"Vítám to, že je tady subjekt, který by dokázal vyřešit situaci Sazky," prohlásil po setkání s Pentou šéf basketbalového svazu a lobbista Miroslav Jansta. Podle něj by aktivitu ve financování sportu měly vyvinout také ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a financí.
Podobně se vyjádřil šéf Českého tenisového svazu a výkonného výboru ČSTV Ivo Kaderka. "Nabídka mi připadá rozumná." Chce ji proto představit na jednání výkonného výboru. Kaderka si zároveň postěžoval, že mu chybí relevantní informace o dění v Sazce.
Vztahy mezi Sazkou a Pentou jsou hodně vyostřené, což naznačil i Kaderka. "Byl jsem trošku zastrašován, abych na tuto schůzku chodil," prohlásil. Ostatně šéf ČSTV Pavel Kořan na dnešní schůzce chyběl, protože se přihlásil k ozdravnému plánu vedení Sazky. Jednání ostatních akcionářů by považoval za krajně nešťastné. Penta je podle něj konkurenční společnost. "Nevím, proč bychom měli vyjednávat s konkurencí," řekl dnes Lidovým novinám.
Samotné vedení ČSTV se ale dočkalo ostré kritiky ze strany svazů. "ČSTV je velkém skluzu v řešení tohoto problému," zdůraznil Karel Bauer, předseda Českého svazu jachtingu. Zároveň uvedl, že o řešení nabídky Penty či jiných nabídek může rozhodnout jen valná hromada svazu. "Je třeba iniciovat svolání mimořádné valné hromady." upozornil. Podle místopředsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala by mohla být valná hromada svolána na konec ledna.
Penta už zítra pošle nabídku jednotlivým sportovním svazům a akcionářům Sazky. Podle partnera Penty Marka Dospivy platí ale jen do vyhlášení úpadku společnosti. V případě úpadku by totiž podle Dospivy musela Sazka zastavit výplatu výher. "Tato situace by byla tak závažná, že by pro investora už investice neměla smysl." Podle Kejvala bude ovšem nutné nabídku Penty prozkoumat.
Od 17. prosince je přitom Sazka v prodlení se splácením 1,2 miliardy korun, o čemž informovala Penta. Necelých 900 milionů dluží miliardáři Radovanu Vítkovi a zbylou sumu pak bance BNP Paribas Fortis. Do třiceti dnů mohou věřitelé poslat návrh na insolvenci Sazky na soud.
Dluhopisová bomba
Sazce zároveň hrozí, že vlastníci dluhopisů požádají o předčasné splacení dluhopisů, protože Sazka 12. ledna nesplatí celou částku pro majitele dluhopisů, čímž poruší pravidla, k nimž se zavázala při emisi dluhopisů na financování víceúčelové haly. Insolvenci a následný krach Sazky tak nelze podle Penty odvrátit bez vstupu finančního investora, respektive strategického partnera, který je schopen dohodnout se s jejími akcionáři a také s věřiteli. Investor by měl firmě dodat potřebné peníze, které Penta jen na rok 2011 odhaduje na 2 až 3 miliardy korun.
Penta se zároveň ostře obula do šéfa Sazky Aleše Hušáka. "Současnou situaci Sazky, která není schopna splatit své dluhy, zapříčinila série konkrétních manažerských selhání především Aleše Hušáka," uvedla Penta v oznámení. "Aleš Hušák je zodpovědný za klíčová rozhodnutí, která dovedla Sazku na pokraj bankrotu." Jde prý především o megalomanské projekty, jako je stavba ekonomicky nenávratné areny v nákladové ceně přes devět miliard korun, financované prakticky ze sta procent z cizích zdrojů.
Partner Penty Dospiva pak prohlásil, že s Hušákem při případné záchraně Sazky nepočítá. Naopak šéf Sazky Aleš Hušák na začátku týdne uvedl, že se společnost dostala pod tvrdý tlak nepřátelského převzetí. To však Dospiva odmítá. "Útoky ze strany pana Hušáka vnímáme jen jako snahu o odpoutání pozornosti od jeho manažerských selhání. Nemáme zájem o žádné nepřátelské převzetí," uvedla Penta.