Penzijní fondy nelákají, spoří o 82 tisíc lidí méně

Ekonomika
12. 8. 2015 15:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

U penzijních společností spořilo na konci letošního června 4,788 milionu účastníků, což bylo o 82 tisíc méně než na konci loňského roku. Vyplývá to z dat Asociace penzijních společností ČR.

Počet klientů v transformovaných fondech klesl o 155 tisíc na 4,4 milionu, ve fondech účastnických naopak stoupl o 69 tisíc na 298 tisíc. Je tak patrný pokračující pokles počtu účastníků penzijního připojištění v transformovaných fondech, které jsou uzavřeny a nové účastníky již nepřijímají. Oba typy fondů jsou součástí tzv. třetího pilíře.

Nevýznamně, na 84 550, vzrostl počet účastníků spoření v důchodových fondech druhého pilíře, jejichž existence bude podle vládního návrhu zákona ukončena k 1. lednu 2016. Vstupu nových účastníků bylo do nich zamezeno ještě dříve.

"Dobrou zprávou je stabilní nárůst úspor občanů na penzi. Je ale zřejmé, že nárůst počtu nových účastníků v nových typech fondů doplňkového penzijního spoření nestačí vyrovnávat celkový úbytek účastníků třetího pilíře, který je způsoben především vznikajícími nároky na dávky v transformovaných fondech," komentoval výsledky prezident asociace Aleš Poklop.

Podle něho nyní nelze čekat vyšší nárůst počtu účastníků, aniž by došlo k zatraktivnění parametrů produktu a odstranění neadekvátní regulace distribuce, která distributorům brání se do prodeje doplňkového penzijního spoření plně zapojit.

Senioři čekají na důchody (ilustrační foto).Penzijní společnosti koncem června spravovaly ve svých fondech peníze účastníků za celkem 337,575 miliardy korun. Z toho v transformovaných fondech bylo 327,8 miliardy korun, v důchodových fondech 2,5 miliardy korun a v účastnických fondech 7,27 miliardy korun.

Příspěvek zaměstnavatele pobíralo na konci 2. čtvrtletí ke svému penzijnímu připojištění nebo doplňkovému penzijnímu spoření 929 tisíc účastníků, tedy téměř pětina z celkového počtu. Průměrný příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění činil 691 Kč měsíčně a na doplňkové penzijní spoření 792 Kč měsíčně.

Celkový kumulovaný zisk fondů penzijních společností za druhé čtvrtletí 2015 činil 1,182 miliardy korun, což je o 7,65 procenta více než v předcházejícím čtvrtletí. Vzhledem k rozhodujícímu podílu na trhu výraznou většinu zisku vytvořily transformované fondy penzijního připojištění.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes sedmdesát procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření pro účastnické fondy. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už také neručí za to, že případný prodělek nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po patnácti letech. Naopak nabízejí možné vyšší zhodnocení.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Petros Giannakouris

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ