Penzijní fondy se nechtějí zúčastnit důchodové reformy

Ekonomika
5. 4. 2011 11:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Penzijní fondy sdružené v Asociaci penzijní fondů nemají za současných podmínek zájem zúčastnit se penzijní reformy. Současně vládu viní z toho, že představené návrhy jsou polovičaté. Uvedl to prezident asociace Jiří Rusnok.

Penzijní fondy proto zvažují, zda se reformy vůbec zúčastní. "Za současných podmínek se penzijní reformy zúčastnit nechceme," uvedl na setkání s novináři prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok, který je zároveň předsedou představenstva a generálním ředitelem ING Penzijního fondu.

Podle něho musí být reforma výhodná pro obě strany, jak pro občany, tak pro fondy, které peníze spravují. Ostatní zástupci penzijních fondů - například z Penzijního fondu České spořitelny, Aegonu či AXA, kteří se setkání zúčastnili - s prezidentem asociace souhlasili.

Po zkušenostech ze zahraničí se podle člena představenstva a finančního ředitele AXA penzijního fondu Mojmíra Boucníka akcionáři nijak do Česka nepohrnou, neboť v Polsku i na Slovensku penzijní reformy nesplnily jejich očekávání a oni zaznamenali ztráty.

Představitelé fondů kritizují vládu například za to, že výši poplatků, které by klienti fondům měli platit za správu uložených peněz, zveřejnila k diskusi, aniž současně řekla, jaké budou mít fondy náklady. "Nemůžeme poplatky posoudit, neznaje nákladovou stránku, a také to, kolik lidí do systému vstoupí," oponuje Rusnok, který vládní návrhy označil za polovičaté. Podle zástupců fondů by se poplatky za správu měly odvíjet od výše spravovaných prostředků.

Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů a předseda představenstva a generální ředitel ING Penzijního fondu.Podle Asociace penzijních fondů správa prostředků penzijního připojištění v současnosti stojí celkem 0,87 až 1,7 procenta z celkové výše spravovaných prostředků. Z toho správa investice 0,07 až 0,2 procenta, správa klientů 0,30 až 0,7 procenta a distribuce a propagace 0,5 až 0,8 procenta.

Skutečnost však není tak černá, a představitelé penzijních fondů spíše vyčkávají, s čím vláda vyrukuje. V neformálních rozhovorech většina z nich přiznává, že zájem zúčastnit se mají. "Je to logické. Penzijní fondy mají potřebnou infrastrukturu, aby klienty obsloužily. Mají distribuční kanály, dokáží důchody vyplácet," uvedl generální ředitel jednoho z fondů.

Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ projevila zájem o účast na penzijní reformě rovněž pojišťovna Kooperativa, která dosud penzijní fond v Česku neprovozuje.

Další čtení

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Studie: V 1. pololetí v ČR zbankrotovalo 3180 podnikatelů, nejvíce od roku 2021

Ekonomika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ