Penzijní reforma: šéfové fondů mírní Kalouskův optimismus

Ekonomika
13. 10. 2011 12:33
Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek.

Generální ředitelé tuzemských penzijních fondů jsou ve svých odhadech, kolik lidí se zúčastní důchodové reformy, tedy vstoupí do druhého pilíře důchodového systému, mnohem pesimističtější než ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr odhaduje, že do druhého pilíře důchodového systému se v průběhu let zapojí až polovina ekonomicky aktivního obyvatelstva, tedy asi 2,5 milionu lidí. To ostře kontrastuje s odhady samotných penzijních fondů. "Můj tip je relativně pesimistický. Vidím to mezi 400 až 800 tisíci účastníků," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok, který je zároveň šéfem penzijního fondu pojišťovny ING.

Podle Rusnoka se lidé nezúčastní hlavně kvůli nejistotě, že se důchody v budoucnosti znovu nezmění. Nejistota je přitom nyní obrovská. Důchodová reforma vlády premiéra Petra Nečase už prošla sněmovou, včera ji však odmítl schválit Senát. K projednání se tak vrací znovu do sněmovny, která se pokusí Senát přehlasovat.

Lehce optimističtější je předseda představenstva a výkonný ředitel penzijního fondu Komerční banky Pavel Jirák, který spodní hranici toho, kolik lidí využije soukromé spoření ve druhém pilíři, odhaduje na pět set tisíc účastníků. "Optimistický odhad může jít někam k dvěma milionům, když se to podaří dobře skomunikovat, když budou aktivní distribuční sítě a možná třeba přesvědčí lidi, pro které to není vhodné," dodává Jirák.

Další šéf penzijního fondu, který si nepřál uvést své jméno, vidí spodní hranici dokonce kolem tří set tisíc účastníků, horní kolem jednoho milionu. Lidi podle šéfů fondů odrazuje kromě nejistoty, jak se budou reformy v budoucnu měnit, také to, že se jim sníží disponibilní příjem.

V rámci plánované důchodové reformy si lidé budou moci z osmadvaceti procent hrubé mzdy, které odvádějí na sociální pojištění, posílat na individuální účet u soukromých penzijních společností tři procenta. Podmínkou je, že přidají dvě procenta ze svého, o ně se lidem současný příjem sníží.

Podle agentury Stem/Mark plánuje do reformovaného důchodového systému vstoupit přibližně 27 procent Čechů ve věku od 15 do 59 let. Pouhé jedno procento ovšem věří, že se díky reformě budou mít v důchodu lépe. Tři čtvrtiny se naopak obávají, že kvůli reformě mohou přijít o naspořené peníze.

Autor: Jiří ZatloukalFoto: ČTK

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ