Piloti: <span>Privatizace ČSA</span> musí být racionální

Ekonomika
23. 4. 2009 12:41
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPrioritou Českého sdružení dopravních pilotů ČSA (CZALPA) v privatizaci ČSA je získání silného partnera, který by zajistil rozvoj společnosti a umožnil rozšíření jejích služeb o linky do nových destinací. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl prezident sdružení Filip Gaspar s tím, že privatizace by měla pokračovat i za cenu nižšího výnosu pro stát.

"Stát není ideálním vlastníkem, zvlášť v době krize," řekl Gaspar. Pokud by k privatizaci firmy nakonec z jakéhokoliv důvodu nedošlo, muselo by nevyhnutelně dojít k omezení provozu, dodal. Už nyní prý aerolinkám poklesl počet cestujících i počet letů o pět až dvacet procent v závislosti na destinaci.

ČTĚTE TAKÉ: Aeroflot je ze hry o privatizaci ČSA
                        Okřídlený srp a kladivo venku ze hry o ČSA

"Predikce dalšího vývoje není takříkajíc do černé kroniky, ale určitý pokles přepravy bude pravděpodobně pokračovat," přiznal Gaspar.

Piloti jsou ochotni přistoupit na snížení platů, ale jen dočasně.Snížení platů je možné, ale jen dočasně

Piloti jsou podle prezidenta CZALPA ochotni v souvislosti s útlumem přepravy přistoupit na určitou korekci platů, jednání s managementem firmy na toto téma by měla přinést výsledek do konce dubna. Na oplátku požadují racionální privatizaci společnosti, která by odpovídala zájmům České republiky, ČSA, cestujících i zaměstnanců.

Gaspar naznačil, že případné snížení platů pilotů by mělo být pouze dočasným opatřením. Sdružení chce nastartovat diskuzi o platech s aktuálními zájemci o koupi ČSA a do konce roku by mohly být vyjednány nové podmínky s ohledem na vývoj hospodářské krize a situace v letecké dopravě.

ČTĚTE TAKÉ: ČSA: Kdo nechce menší mzdu, přijde o práci

Ve hře o privatizaci ČSA zůstali pouze dva zájemci, Konsorcium Unimex a Travel Service a letecká společnost Air France-KLM. Druhého kola privatizace se naopak nezúčastní společnost Darofan ze skupiny Aeroflot.

Chystané snižování platů v ČSA se nelíbí odborářům, kteří tvrdí, že vedení firmy používá nátlakové praktiky a porušuje pracovní zákon České republiky. Kdo se snížením platu nebude souhlasit, bude vedením firmy zařazen na seznam pracovníků určených k propuštění, tvrdí odboráři.

Foto: archiv Týdne, Robert Zlatohlávek

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ