Plán Tipsportu a Fortuny, které chtějí vydávat společné losy pod jednotnou značkou, čelí námitkám konkurence. Proti záměru protestuje více firem, zejména Sazka, která má na trhu dominantní pozici.
ÚOHS se případem zabývá od prosince, zatím jej neschválil. Rozhodne patrně až v červnu. "Jedná se o velmi složitý případ, který potřebuje přesné posouzení jaký bude mít finální dopad na trh," uvedl předseda Ústavu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj.
ÚOHS už prodloužil lhůtu pro posuzování transakce. Ve většině případů fúze schvaluje bez podmínek. V poslední době se to týká i některých složitých případů. Například ve středu posvětil bez podmínek převod jedné cementárny, čtyř pískoven a 17 betonáren švýcarského Holcimu, které jsou v České republice, pod mexický Cemex.
Tipsport a Fortuna chtějí vydávat společné emise losů a tím nahradit dosavadní losy, které vydává každá firma zvlášť. Tisport je jedničkou českého trhu kurzových sázek, Fortuna je za ním na druhém místě. Právě kvůli jejich velkému podílu na trhu kurzových sázek a loterií se společnosti obrátily na ÚOHS, aby jim spolupráci posvětil.
Obě společnosti nabízí několik desítek stíracích losů v ceně od 20 do 200 korun. Jejich konkrétní nabídka se neustále mění. Na celkovém objemu přijatých sázek i hrubých výher však zaujímají jen malý podíl. Například Fortuna v předminulém roce prodala stírací losy za celkem 6,5 milionu eur (177 milionů korun) a na výhrách vyplatila 2,9 milionu eur (79 milionů korun). Přesto jde o zajímavý byznys, což potvrzuje předloňský nárůst prodejů. Přijaté sázky ze stíracích losů totiž Fortuně v roce 2012 vzrostly meziročně o 90,8 procenta.
Nejvýraznějším hráčem v segmentu stíracích losů zůstává Sazka sázková kancelář, která předloni prodala přes 17 milionů losů za celkem 319 milionů korun. Právě její pozici chtějí Fortuna s Tipsportem ohrozit. Právě stírací losy jsou možná trochu překvapivě nejrozšířenějším druhem hazardu v ČR. Podle zhruba dva roky starého průzkumu, který si nechala zpracovat Unie herního průmyslu ČR, si stírací los někdy koupilo 65 procent Čechů. Jen menšina (13 procent) přitom považuje stírací losy za hazard. Naopak na automatech, které za hazard považuje 91 procent respondentů zmiňovaného průzkumu, si zahrálo 16 procent Čechů starších 15 let.