V loňském roce se plocha jahodníků pěstovaných na plantážích i na zahrádkách meziročně zvětšila o 11,2 procenta na 1878 hektarů, výnos klesl na necelých pět tun na hektar. V úterý to na tiskové konferenci uvedli zástupci ministerstva zemědělství. Profesionální pěstitelé mají plochy s jahodami na zhruba 700 hektarech, zbytek tvoří zahrádkáři, kteří si je pěstují pro vlastní spotřebu.
Stát se snaží produkci podpořit dotacemi. Letošní sazba pro zemědělce, kteří je pěstují v režimu šetrném k životnímu prostředí, činí 11 700 korun na hektar. V ekologickém zemědělství je sazba 15 752 korun na hektar, pro zemědělce, kteří začínají s ekozemědělstvím, 18 077 korun na hektar.
"Podpory, které jsme zavedli v loňském roce, využili pěstitelé přibližně na 100 hektarech polí. Dostalo je 18 zemědělců, celková částka přesáhla milion korun. Zdánlivě to není mnoho, ale jahody budou vždy patřit mezi ovoce, jehož pěstování vyžaduje vysokou pracnost," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Sami pěstitelé kromě jarních mrazů, které úrodu snížily až o 40 procent, řeší hlavně dovozy jahod, které se následně označují za české. Ministr k tomu uvedl, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce zesílí kontroly v této oblasti.
Češi ročně snědí kolem 2,5 kilogramu jahod. V naprosté většině jsou z dovozu, import se pohybuje na úrovni 80 procent celkové spotřeby.
Cenu letošních jahod podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka budou určovat maloobchodníci. Problémem oboru je podle něj i nedostatek pracovních sil, ovocnáři by tak chtěli například jednodušší podmínky pro zaměstnávání lidí z Ukrajiny.