Plzeňská teplárenská zůstane městu, uhlí dodá Štěpánek

Ekonomika
12. 10. 2011 10:28
Štěpánek bude dodávat Plzni uhlí dál.
Štěpánek bude dodávat Plzni uhlí dál.

Souboj miliardářů o Plzeňskou teplárenskou vyhrál uhlobaron František Štěpánek. Odborná komise jednomyslně doporučila jedinému vlastníkovi, kterým je město Plzeň, aby Štěpánkova Sokolovská uhelná vyhrála tendr na desetileté dodávky hnědého uhlí.

Štěpánek porazil další dva velké zájemce Energetický a průmyslový holding miliardářů Petra Kellnera a Daniela Křetínského a Czech Coal Pavla Tykače. Informaci potvrdil generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. "Dohodli jsme se na pokračování smlouvy, která platila i v předchozích letech. Velmi dobré nabídky všech zájemců nám pomohly vyjednat dodávky uhlí k naší spokojenosti," uvedl Drápela.

Plzeňská teplárenská vyhlásila tendr v srpnu a požadovala garantovanou dodávku 500 tisíc tun uhlí po dobu deseti let. Přihlásilo se pět zájemců, z nichž tři prošli do druhého kola. Czech Coal nabídl desetiletý kontrakt na dodávky uhlí při ceně 70 korun za gigajoul. Křetínského nabídka městu obnášela dodávky uhlí až do roku 2023 a garanci stopadesátimilionové dividendy městu na deset let. Podmínkou však byl majetkový vstup do teplárny a fúze s Plzeňskou energetikou, kterou EPH vlastní od roku 2006 (tehdy koupila firmu společnost West Bohemia Energy ze skupiny J&T, která drží v EPH 40 procent akcií).

Štěpánek se spojil s dalším miliardářem a obchodníkem s uhlím Petrem Pauknerem ze společnosti Carbounion Bohemia a společně podali nabídku při ceně 40 korun za gigajoule a odkup 34 procent akcií teplárny. Nakonec však podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ ustoupil od majetkové účasti a nabídl pouze uhlí přibližně za stejnou cenu.

Výhodou Štěpánkovy nabídky je fakt, že Sokolovská uhelná je historickým dodavatelem Plzeňské teplárenské již několik desítek let a kotle v teplárně jsou upravené právě na sokolovské uhlí.

O vítězi ještě musí hlasovat zastupitelé na mimořádné schůzi pětadvacátého října. Podle informací Týdne je ale hlasování spíše formalitou. Pokud zastupitelstvo Štěpánkovu nabídku přijme, udrží se cena tepla v Plzni přibližně kolem 400 korun za gigajoule (celostátní průměr je o sto korun výše) a město si zachová dividendu mezi 100 až 150 miliony ročně.

Autor: Petr SvobodaFoto: Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ