Počty firem s britskými vlastníky v Česku rostou. Aktuálně jich v ČR podniká 4821. V roce 2016 jich bylo 4540 a v roce 2013 pak 2789. Od roku 2015 se tak počet britských společností zvýšil o 59 procent. V tiskové zprávě to uvedla poradenská firma Bisnode.
Z čísel podle firmy vyplývá, že se britské firmy obávají brexitu, a v zahraničí se proto registruje více podniků. "Česká republika, stejně jako další země, by z brexitu mohly těžit," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Britští majitelé českých firem jsou pátými nejčastějšími zahraničními vlastníky po Rusech, Slovácích, Ukrajincích a Němcích. "Mezi lety 2015 a 2016 se jejich počet zvýšil o víc než 1500, což je nejvyšší přírůstek za posledních pět let," dodala Štěpánová.
V základním jmění českých firem britští vlastníci upsali 42 miliard korun, což je nejvyšší hodnota za poslední čtyři roky. V pomyslném žebříčku největších zahraničních investorů podle upsaného kapitálu jsou na sedmém místě. První tři pozice s výrazným náskokem patří Německu, Nizozemsku a Lucembursku.
Přesto, že se obyvatelé Velké Británie v červnu 2016 rozhodli odejít z EU, dodnes se vyjednávání o podmínkách odchodu nepohnula výrazněji vpřed. Evropští a britští vyjednavači pro brexit se zatím nedohodli na zahájení dalšího kola rozhovorů. Tým Michela Barniera, který vede diskuse za EU, poslal do Londýna určité návrhy a nyní čeká na odpověď britské strany.
Podle diplomatů Londýn míní, že stávající podoba rozhovorů nedává příliš velký smysl, neboť není dostatečně pružná. Obě strany totiž za pět dosavadních jednacích kol nedosáhly dohody ani v jedné z klíčových oblastí první fáze rozhovorů, tedy v otázce práv občanů EU v Británii po brexitu, situace na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem ani v klíčovém tématu vyrovnání britských finančních závazků.
Právě tato otázka je nejproblematičtější. Britská strana je totiž toho názoru, že ji lze vyřešit jen v kontextu jednání o budoucnosti vzájemných vztahů. To však stávající mandát Barnierovi neumožňuje a pokusy britských diplomatů změnit tento přístup ostatních zemí EU byly dosud neúspěšné.